wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
mid_adobestock_252650468.jpg

2022-10-17

Jak oszczędzać energię?

Jak oszczędzać energię?

Aktualna sytuacja geopolityczna, której następstwem jest trwający na świecie kryzys energetyczny, wymusza wypracowanie nowego podejścia do korzystania z zasobów naturalnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca do racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w domu, biurze czy szkole.

Inwestycja w oszczędzanie

Dobrym sposobem na oszczędzanie energii jest inwestycja w odpowiednie oświetlenie, czyli energooszczędne żarówki. Są droższe niż zwykłe, ale ich koszt zwróci się po pewnym czasie. Nie jest zalecane ich częste włączanie i wyłączanie, ponieważ właśnie wtedy pobierają najwięcej energii. Najbardziej opłacalne jest zamontowanie energooszczędnych żarówek tam, gdzie często przebywamy i światło pali się najdłużej. 
Bardzo istotne jest używanie sprzętu o wyższych klasach energetycznych. Nowy sprzęt AGD jest znacznie bardziej wydajny energetycznie niż ten przestarzały i mocno zużyty. Do tego każde nowe urządzenie posiada swoją klasę energetyczną, która od marca 2021 r. oznaczana jest kodem literowym. Symbol „A”, oznacza najbardziej energooszczędne urządzenie, a najmniej energooszczędne sprzęty reprezentuje symbol „G”. 

Dzięki termomodernizacji budynku oraz uszczelnieniu okien i drzwi można nie tylko zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale i zadbać o środowisko, a szczególnie o czystość powietrza.

Domowe sposoby

Świadome korzystanie z energii łączy się z jej oszczędzaniem. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, można podreperować domowy budżet. Przede wszystkim wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Maksymalnie wykorzystujmy oświetlanie światłem dziennym pozwalając, by promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzały pomieszczenie. Na noc powinniśmy wykorzystać zamontowane żaluzje, zasłony lub okiennice, które zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

Kiedy naładujemy telefon, laptop lub inne urządzenie wymagające ładowarki, odłączmy je od sieci. Każda ładowarka podłączona do kontaktu i do naładowanego urządzenia może dalej zużywać prąd. Warto wyłączać wszystkie sprzęty, z których się nie korzysta. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, dobrze też wyłączyć urządzenia, które korzystają z trybu tzw. stand-by. Nie ma potrzeby, by telewizor był na czuwaniu przez tydzień lub dwa, kiedy nas nie ma w domu. 

Dobre praktyki w kuchni i łazience

Pamiętajmy, by nie ustawiać urządzeń chłodniczych w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, np. kuchenki. Im niższa temperatura otoczenia, tym mniej energii będzie pobierał sprzęt chłodzący. Długie lub częste otwieranie lodówki ogrzewa jej wnętrze, tym samym potrzebuje ona więcej energii, by się z powrotem wychłodzić. Nie należy też umieszczać w niej ciepłego jedzenia. Starsze modele warto raz na jakiś czas rozmrozić. Nadmiar lodu blokuje chłodzenie, co sprawia, że zużywają więcej prądu. 
Urządzenia takie jak pralka, czy zmywarka warto uruchamiać dopiero wtedy, gdy są zapełnione. W ten sposób wykorzystywane są optymalnie i uruchamiane rzadziej. Nowoczesne urządzenia posiadają również tryb „eko” i opłaca się z niego korzystać. Warto także zmniejszyć temperaturę prania, jeśli nie jest wymagana wyższa. 

Nie marnujmy wody. W trakcie mycia rąk, czy zębów starajmy się odkręcać kran tylko na początku i na końcu mycia. Rozważmy używanie prysznica zamiast wanny, w ten sposób zużyjemy mniej ciepłej wody. Obecnie większość nowych kranów jest wyposażona w tzw. „perlatory”, które napowietrzają strumień wody i w ten sposób pomagają w znacznym stopniu zredukować rachunki za wodę. To niewielkie urządzenie można też dokupić w każdym sklepie budowlanym i zamontować na zakończeniu baterii. Podczas gotowania przykrywajmy garnki pokrywką – przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z prądu lub gazu. Gotujmy w czajniku tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy. 

Chcąc oszczędzać wodę, warto też zwrócić uwagę na toaletową spłuczkę. Uszkodzona lub przestarzała może generować duże straty wody. Dlatego dobrze zadbać, by była sprawna a najlepiej nowa. Nowoczesne spłuczki zużywają znacznie mniej wody niż starsze modele i dodatkowo posiadają 2 praktyczne przyciski funkcyjne. Dzięki temu możemy regulować ilość wody, jaka jest nam potrzebna.

Oszczędzanie energii może być naprawdę bardzo proste, niekiedy wystarczą małe gesty lub zmiana przyzwyczajeń, abyśmy szybko zauważyli rezultaty takich zachowań w naszych portfelach.

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strona internetowa: energieoszczedzamy.pl