
Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą naszych inspiracji.
Inspiracje związane z budynkami
- Czy znasz jakiś budynek wykonany z naturalnych materiałów? Zrób infografikę lub opisz jakie materiały zastosowano i dlaczego są przyjazne dla środowiska.
- Wyobraź sobie swój przyszły dom. Jak będzie zaprojektowany i z jakich materiałów będzie zbudowany i dlaczego właśnie w taki sposób? Jakbyś go urządził, żeby był przyjazny dla środowiska? Jakie ekologiczne instalacje zastosowałbyś w budynku?
- Znasz inteligentne systemy pomagające oszczędzać energię np. sterowanie żaluzjami lub temperaturą w pomieszczeniach? Opisz je lub zrób film pokazujący takie rozwiązania.
- Jesteś posiadaczem paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła? Wiesz jak działają te instalacje? Wyjaśnij to w swojej pracy konkursowej, kładąc nacisk na korzyści ekologiczne płynące z korzystania z tych urządzeń.
Inspiracje związane z miastami
- W Twojej miejscowości są ciekawe, ekologiczne rozwiązania np. zielone przystanki, stacje ładowania samochodów elektrycznych lub zielone przestrzenie, które wcześniej były zabetonowane? Podziel się z nami inspirującymi pomysłami.
- Wyobraź sobie miasto z niewielką liczbą samochodów, dużą ilością zieleni i miejsca dla pieszych. Zrób infografikę lub opisz, jak działa carsharing i jak może on wpłynąć na zabudowę miast.
Inspiracje związane z wykorzystaniem zieleni i wody deszczowej
- Czy znasz budynki z zielonym dachem? Taki dach może nie tylko być fantastycznym miejscem do spędzania wolnego czasu. Jest również korzystny dla klimatu i środowiska. Opowiedz nam więcej o tych korzyściach.
- Zbieranie deszczówki jest korzystne dla środowiska, a także naszych finansów. Napisz, dlaczego warto zainwestować w taką instalację.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie:
- Możesz wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną, smartwatcha.
- Jeśli znajdziesz się w gronie zwycięzców, Twoja praca zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz czasopism „Architektura Murator” i „Architektura & Biznes”.
- Dzięki udziałowi w konkursie będziesz miał okazję podzielić się swoją wiedzą z innymi.
- Twój projekt konkursowy zostanie oceniony przez jury złożone z uznanych specjalistów z Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Jury konkursu
- Anna Tofiluk (przewodnicząca) – autorka wielu publikacji dotyczących rysunku technicznego, projektowania architektonicznego i urbanistycznego, ergonomii oraz technologii budowlanych w architekturze.
- Jan Dowgiałło – projektant obiektów architektury ekologicznej, laureat konkursów na najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu oraz najciekawszy projekt realizujący w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju miast.
- Mateusz Płoszaj-Mazurek – projektant budownictwa pasywnego zajmujący się budownictwem zrównoważonym, efektywnością energetyczną, LCA, optymalizacją śladu węglowego budynków oraz zastosowaniem algorytmów w projektowaniu.
- Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Co, gdzie, kiedy?
Na prace konkursowe czekamy do 14 marca 2022 r. do godz. 16:00, pod adresem konkurs@domzklimatem.gov.pl.
Masz pytanie?
Wyślij je na adres: konkurs@domzklimatem.gov.pl
Więcej informacji i inspiracji w zakładce: https://domzklimatem.gov.pl/konkurs-o-ekobudownictwie#konkurs-o-ekobudownictwie
POLECAMY

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.

Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.

Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.

Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.

3 stycznia ruszyła nowa wersja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"