
Wykonanie obiektu o konstrukcji drewnianej musi być zgodne z projektem. Zwracać należy uwagę szczególnie na:
- Konieczność dostawy elementów o klasie i parametrach przekroju zgodnych z zaprojektowanymi. Nie dopuszcza się zmiany wymiarów przekroju elementów na placu budowy w stosunku do dostarczonych, np. poprzez przecinanie.
- Zgodność wbudowanych elementów konstrukcyjnych z zaprojektowanymi (pod względem materiału, klasy, parametrów przekroju).
- Zamontowanie wszystkich elementów oraz zachowanie właściwej izolacji od części obiektu wykonywanych w technologiach mokrych.
- Zachowanie projektowanych schematów statycznych (np. jeśli zaprojektowany został element pracujący jako belka dwuprzęsłowa, to nie można samowolnie zastąpić jej dwiema krótszymi, jednoprzęsłowymi).
- Zgodność zastosowanego pokrycia dachu z projektowanym oraz zgodność wymaganego projektowo pochylenia dachu z zasadami stosowania danego pokrycia.
- Zachowanie ciągłości obudowy zewnętrznej przegród o konstrukcji szkieletowej (nie wolno wykonywać otworów sprzecznie z projektem).
Dostarczane na budowę wyroby budowlane stosowane w konstrukcjach drewnianych należy weryfikować biorąc pod uwagę:
- Zgodność dostarczonej klasy drewna z projektowaną oraz właściwość dokumentów dopuszczających (dla wszystkich wyrobów objętych normami zharmonizowanymi wymagane są certyfikaty zgodne ze wskazanym w danej normie systemem oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych oraz oznakowanie CE). Jeśli producent/dostawca próbuje przedstawiać krajowy certyfikat referujący do normy innej niż zharmonizowana (np. do PN-D 94021) – nie należy przyjmować takiego certyfikatu. Zgodnie z zapisami Ustawy o wyrobach budowlanych oraz rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym – wyroby objęte normami zharmonizowanymi mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie w oparciu o te normy.
- Wilgotność dostarczonego drewna litego - nie może przekraczać ona 18% dla elementów konstrukcyjnych chronionych przed zawilgoceniem oraz 23% dla elementów pracujących na otwartym powietrzu (NA do PN-EN 1995-1-1).
- W przypadku gontów drewnianych miejsce ich produkcji w zestawieniu z miejscem wbudowania. Wyrób regionalny (patrz art. 8 Ustawy o wyrobach budowlanych) jest przeznaczony do lokalnego zastosowania, na terenie, na którym został wytworzony, po spełnieniu wymagań wskazanych w wymienionym art. 8. Jest to istotne z uwagi na fakt, że spora ilość gontów dostarczana jest jako wyrób regionalny przy braku dochowania wymagań z tym powiązanych – np. gonty produkowane w województwie małopolskim czy łódzkim dostarczane są do Wrocławia, Szczecina itp. z dokumentami właściwymi dla wyrobu regionalnego. Tymczasem gont produkowany w Małopolsce jest wyrobem regionalnym tylko w Małopolsce, a aby sprzedawać go w każdym innym województwie – producent musi posiadać Aprobatę.
- W przypadku sklejki i innych płyt drewnopochodnych przewidzianych jako konstrukcyjne – potwierdzenie takiego przeznaczenia dostarczonych płyt. Celem wyjaśnienia – nie wszystkie oferowane na rynku sklejki i inne płyty drewnopochodne przeznaczone są do zastosowań konstrukcyjnych, dlatego nie wystarczy zamówić „jakąś” sklejkę czy płytę.
Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica
POLECAMY

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.

W dobie zmian klimatu poszukujemy rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to również architektów, przed którymi stoi nie lada wyzwanie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych.