
Zaprezentowane obiekty powstały w polskich, wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. Montowane są zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich. Domy dzięki prefabrykacji mogły zostać zrealizowane w bardzo krótkim czasie, a ich parametry związane z energooszczędnością są na najwyższym poziomie, znacznie wyższym niż obecne wymagane.
Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica
Fot. zbiory SEDG
Trondheim (Norwegia) – 4 budynki wielorodzinne w technologii modułowej. Inwestycja obejmowała wybudowanie 60 mieszkań, czterech klatek schodowych z szachtami windowymi, 72 komórki lokatorskie. Budynki są 3-4 kondygnacyjne. Umowny zakres określony był jako wyprodukowanie, scalenie i wykończenie modułów na budowie, wykonanie komórek lokatorskich w piwnicy – okres realizacji zakresu umownego 8 miesięcy. Kubatura łączna: ok. 10 370 m3, powierzchnia całkowita: 4068,3 m2
Fot. zbiory SEDG
5 budynków dwulokalowych (10 mieszkań). Powierzchnia każdego mieszkania: 46 m2 , powierzchnia jednego segmentu 100m2. Czas realizacji od fundamentów do stanu pod klucz - 4,5 miesiące.
POLECAMY

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.

W dobie zmian klimatu poszukujemy rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to również architektów, przed którymi stoi nie lada wyzwanie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych.