wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_268159377.jpeg

2023-03-20

Parki kieszonkowe – zielone oazy w miejskich dżunglach

Czym są parki kieszonkowe?

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami. Nazwa "park kieszonkowy" pochodzi od angielskich słów "pocket park". Za najstarszy z parków tego rodzaju uznaje się utworzony w 1967 roku Paley Park w centrum nowojorskiego Manhattanu. Na powierzchni 390 m2 oprócz roślinności i małej architektury znajduje się wodospad mający za zadanie zagłuszać miejski hałas. Polskie prawo nie definiuje jednoznacznie pojęcia parku kieszonkowego, lecz na szczęście nie przeszkadza to w ich tworzeniu. 

Oprócz charakterystycznego, niewielkiego rozmiaru, zazwyczaj zamykającego się w przedziale od 300 do 1000 m2, parki kieszonkowe określa się przez dostępność miejsca pod taką inwestycję. Zakładane są one na niewielkich powierzchniach między budynkami, chodnikami, na skrzyżowaniach, brzegach ulic czy dojściach do parkingów.

Cel parków kieszonkowych

Parki kieszonkowe stanowią najlepsze rozwiązanie na niedobór terenów zielonych w stale rozwijających się miastach. Zabudowa miejska, brak drzew i krzewów powodują, że miejskie warunki klimatyczne stają się coraz mniej przyjazne. Lokalne, zielone oazy pojawiające się w miastach zapewniają mieszkańcom kontakt z naturą nawet na niewielkiej powierzchni i przyczyniają się do łagodzenia zmian klimatu.

Parki kieszonkowe wpływają pozytywnie na estetykę miast, urozmaicając zurbanizowany, betonowy krajobraz. Ponadto powszechnie wiadomo, że zieleń korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i ogólny dobrostan psychiczny, dlatego parki kieszonkowe są również komfortowymi miejscami relaksu i integracji mieszkańców.


Przykłady parków kieszonkowych w Polsce

Popularność i pragmatyzm takiej zielonej infrastruktury sprawia, że miasta większe i mniejsze coraz chętniej korzystają z takich zastosowań. Tym bardziej, że można je zrealizować w krótkim okresie a koszty takiej realizacji nie są wysokie.

Jedną z wielu zalet parków kieszonkowych jest możliwość powstawania ich tam, gdzie władze lub właściciele nie mieli wcześniej pomysłu na wykorzystanie niewielkich i zaniedbanych przestrzeni. Jak jednak radzą sobie z takimi wyzwaniami polskie miasta?

W Łodzi dzięki budżetowi obywatelskiemu i przy wsparciu Funduszy Europejskich powstają liczne parki kieszonkowe. Jednym z nich jest park osadzony w miejscu zlikwidowanego parkingu przy skrzyżowaniu ulicy Kilińskiego i Jaracza. Obok starych drzew nasadzono nowe oraz wprowadzono byliny, krzewy i trawy ozdobne. Ponadto zainstalowano ławki, plac zabaw i toaletę publiczną.

W Warszawie w pobliżu przystanku autobusowego przy ul. Glebowej dawny zaniedbany skwer przemieniono w park kieszonkowy, który został sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego. Usunięto zarośla i utworzono swobodne przejście łączące osiedle z przystankiem autobusowym, zastosowano nawierzchnię przepuszczającą wodę, powstały drewniane meble, a w specjalnych donicach posadzono dodatkowe rośliny oraz zamontowano stojaki rowerowe.

We Wrocławiu w ramach projektu „Grow Green” na Ołbinie powstało siedem parków kieszonkowych, zielone ściany i ulica. Projekt zrealizowano w ramach programu Horyzont2020. Na ulicy Daszyńskiego zasadzono 41 drzew, ponad 900 krzewów oraz ponad 300 pnączy. Podwórka otrzymały nowe nasadzenia odpowiednie do warunków śródmiejskich, bluszcze na ścianach, a także dodatkowe błękitno-zielone rozwiązania, które powinny pomóc w walce ze zmianami klimatu tj. ogrody deszczowe. Zainstalowano także miejsca do zabawy dla dzieci, wybieg dla psów, ławki i stojaki rowerowe. 

Źródła przykładów:

Źródła: