wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_155469650.jpeg

2022-04-04

Pasywne drzwi zewnętrzne, czyli zmniejszanie strat ciepła

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku. Prawidłowo zaprojektowany dom pasywny powinien być wyposażony w drzwi o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Chronią one domowników przed chłodem i wysokimi rachunkami za energię. Jak są zbudowane i czy warto się na nie zdecydować, możemy dowiedzieć się od specjalistów zajmujących się budownictwem energooszczędnym.

Z czego są zbudowane?

Na rynku dostępne są drzwi energooszczędne drewniane, drewniano-aluminiowe, aluminiowe, stalowe oraz z PCV. Drzwi pasywne posiadają znacznie lepszą termoizolację oraz izolację przed wilgocią niż typowe rozwiązania. Charakteryzują się trzymodułową budową skrzydła. Pomiędzy częścią zewnętrzną i wewnętrzną znajduje się przekładka termiczna, która odpowiada za odizolowanie i zniwelowanie przenikania ciepła. Przekładki mają dodatkowe wkłady termiczne umieszczonych w komorze izolacyjnej. 

Cechy drzwi pasywnych

Drzwi energooszczędne są przede wszystkim ciepłe i szczelne, nie odkształcają się pod wpływem warunków atmosferycznych, są odporne na nasłonecznienie, na rozszerzalność termiczną oraz na duże różnice temperatur. Parametrem, który wyznacza ilość energii przenikającej przez przegrodę, jest współczynnik przenikania ciepła U. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna drzwi. Należy jednak pamiętać, że obok parametrów termoizolacyjnych skrzydła, ościeżnicy i progu, na przenikalność cieplną drzwi wpływ ma także odpowiedni montaż. Polega on na osłonięciu taśmami izolacyjnymi styku drzwi ze ścianą. Reguluje to przepływ pary wodnej i zapobiega gromadzeniu się jej w warstwie izolacji termicznej. Drzwi najlepiej zamontować po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku. Należy je umieścić w przestrzeni termoizolacji budynku w celu uniknięcia mostków termicznych.

Czy warto inwestować w drzwi energooszczędne?

Racjonalne gospodarowanie energią to oszczędność pieniędzy. Relatywnie niewielka powierzchnia drzwi ma zwykle współczynnik izolacyjności nawet pięcio-, sześciokrotnie gorszy niż ściany. Tym samym procentowy udział strat ciepła jest większy. Jeśli w domu o powierzchni 150 m2 zastąpimy klasyczne drzwi ich pasywnym odpowiednikiem, to zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się o 0,4 kW/m2 rocznie.
O tej i innych ciekawostkach na temat drzwi pasywnych można dowiedzieć się z filmu z serii „Dobre klimaty” poświęconego drzwiom energooszczędnym. Architekt – specjalista budownictwa pasywnego zaproponuje odpowiedni dobór drzwi. Prowadzący program oprowadzi nas po fabryce okien i drzwi, w której dowiemy się, czy drzwi powinny otwierać się do wewnątrz, czy na zewnątrz.  

Czy warto inwestować w drzwi pasywne? Z pewnością tak. Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BkwswiUgBwQ