wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_246071474_duzy.jpg

2022-06-27

Przedszkole XXI wieku

Już od najmłodszych lat kształtujemy proekologiczne postawy u dzieci. Maluchy uczą się segregować odpady, starszaki zapoznają się z obiegiem wody i metodami recyklingu. W Żorach „ekoprzedszkolaki” mogą uczyć się w  najlepszym ekologicznym budynku sektora publicznego. To określenie przyznane tamtejszemu przedszkolu nr 4 im. Marii Konopnickiej w ramach konkursu PLGBC Green Building Awards.

Energooszczędny a jednocześnie atrakcyjny architektonicznie budynek użyteczności publicznej powstał w Żorach, w dzielnicy Kleszczówka. To Przedszkole nr 4 im. Marii Konopnickiej wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.

Trójkąty i prostokąty

Budynek przedszkola powstał jako rozbudowa parterowej szkoły podstawowej. Obok klasycznej bryły szkoły zaprojektowano parterowy budynek przedszkola, który wpasował się swoim kształtem w trójkątny teren. Na dachu stworzono plac zabaw dla najmłodszych, znalazło się również miejsce na zielony ogród. Elewacja budynku z nieregularnymi otworami okiennymi została wykończona drewnem. Dzięki dużym przeszklonym oknom wszystkie pomieszczenia w przedszkolu są doskonale doświetlone. Pośrodku budynku zbudowano prostokątne atrium, skąd dzieci mogą obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku.

Estetycznie i ekologicznie

W budynku przedszkola wdrożono najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, zamontowano gruntowy wymiennik ciepła oraz ekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji. Ściany współpracują z gruntowym wymiennikiem ciepła, systemami ogrzewania i wentylacji oraz stanowią kompensator ciepła i chłodu. Szczelina wentylacyjna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega przegrzewaniu się obiektu.

W przedszkolu panuje zdrowy mikroklimat, szczególnie ważne jest to dla dzieci ze schorzeniami alergicznymi oraz z chorobami układu oddechowego. Zastosowane technologie umożliwiają znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynku. W placówce znajduje się pięć jasnych i przestronnych sal zabaw wraz z węzłami sanitarnymi, w pełni wyposażona kuchnia z zapleczem oraz jadalnia. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Edukację podjęło w nim 125 dzieci. 

Nagrody dla ekoprzedszkola

Placówka została doceniona i wielokrotnie nagrodzona. Za nowatorską formę dla funkcji przedszkola oraz wykorzystanie naturalnych materiałów doskonale wzmacniających organiczną formę budynku zdobyła Grand Prix konkursu „Zmień Wizję w Projekt”.  Budynek przedszkola otrzymał Nagrodę Roku SARP oraz wygrał w kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego” w konkursie PLGBC Green Building Awards, którego celem jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. Dla dzieci przedszkole jest drugim domem, a dzięki niezwykłym rozwiązaniom architektonicznym oraz zastosowaniu energooszczędnych technologii, domem bezpiecznym. Coraz częściej zaczyna się inwestować w publiczne budownictwo, które jest zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w perspektywie zmian klimatycznych i zapobieganiu im poprzez zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.