
Już od najmłodszych lat kształtujemy proekologiczne postawy u dzieci. Maluchy uczą się segregować odpady, starszaki zapoznają się z obiegiem wody i metodami recyklingu. W Żorach „ekoprzedszkolaki” mogą uczyć się w najlepszym ekologicznym budynku sektora publicznego. To określenie przyznane tamtejszemu przedszkolu nr 4 im. Marii Konopnickiej w ramach konkursu PLGBC Green Building Awards.
Energooszczędny a jednocześnie atrakcyjny architektonicznie budynek użyteczności publicznej powstał w Żorach, w dzielnicy Kleszczówka. To Przedszkole nr 4 im. Marii Konopnickiej wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1.
Trójkąty i prostokąty
Budynek przedszkola powstał jako rozbudowa parterowej szkoły podstawowej. Obok klasycznej bryły szkoły zaprojektowano parterowy budynek przedszkola, który wpasował się swoim kształtem w trójkątny teren. Na dachu stworzono plac zabaw dla najmłodszych, znalazło się również miejsce na zielony ogród. Elewacja budynku z nieregularnymi otworami okiennymi została wykończona drewnem. Dzięki dużym przeszklonym oknom wszystkie pomieszczenia w przedszkolu są doskonale doświetlone. Pośrodku budynku zbudowano prostokątne atrium, skąd dzieci mogą obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku.
Estetycznie i ekologicznie
W budynku przedszkola wdrożono najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, zamontowano gruntowy wymiennik ciepła oraz ekologiczne systemy ogrzewania i wentylacji. Ściany współpracują z gruntowym wymiennikiem ciepła, systemami ogrzewania i wentylacji oraz stanowią kompensator ciepła i chłodu. Szczelina wentylacyjna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega przegrzewaniu się obiektu.
W przedszkolu panuje zdrowy mikroklimat, szczególnie ważne jest to dla dzieci ze schorzeniami alergicznymi oraz z chorobami układu oddechowego. Zastosowane technologie umożliwiają znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynku. W placówce znajduje się pięć jasnych i przestronnych sal zabaw wraz z węzłami sanitarnymi, w pełni wyposażona kuchnia z zapleczem oraz jadalnia. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Edukację podjęło w nim 125 dzieci.
Nagrody dla ekoprzedszkola
Placówka została doceniona i wielokrotnie nagrodzona. Za nowatorską formę dla funkcji przedszkola oraz wykorzystanie naturalnych materiałów doskonale wzmacniających organiczną formę budynku zdobyła Grand Prix konkursu „Zmień Wizję w Projekt”. Budynek przedszkola otrzymał Nagrodę Roku SARP oraz wygrał w kategorii „Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego” w konkursie PLGBC Green Building Awards, którego celem jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. Dla dzieci przedszkole jest drugim domem, a dzięki niezwykłym rozwiązaniom architektonicznym oraz zastosowaniu energooszczędnych technologii, domem bezpiecznym. Coraz częściej zaczyna się inwestować w publiczne budownictwo, które jest zdrowe, ekologiczne i ekonomiczne. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w perspektywie zmian klimatycznych i zapobieganiu im poprzez zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie.
POLECAMY

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.

Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.

Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.

Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.

3 stycznia ruszyła nowa wersja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"