wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_406608070.jpeg

2023-01-23

Szwedzka ekologia

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy. Wykorzystywane w domach z drewna nowoczesne technologie pozwalają żyć w zgodzie z naturą i zapobiegać zmianom klimatycznym. Przykładem na połączenie ekologicznego budulca i dbania o środowisko jest dom kultury Sara w Szwecji – olbrzymi obiekt wybudowany z drewna i aluminium.

Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji. Ma dwadzieścia pięter, co daje około 75 metrów wysokości, mieści w sobie salę koncertową, spa i hotel. 

Dom kultury 

Budynek Sara Kulturhus to miejsce wystaw, koncertów, spektakli i bankietów. Spotykają się tam mieszkańcy miasta oraz goście z całej Szwecji i zagranicy. Obiekt składa się z dwóch części. Niska czteropiętrowa baza z salami konferencyjno-widowiskowymi powstała z prefabrykowanego drewna wzmocnionego płytami betonowymi rozkładającymi ciężar wieży. 80-metrowa część hotelowa zbudowana jest z prefabrykowanych drewnianych modułów z panoramicznymi przeszkleniami, odbijającymi niebo. Dzięki temu wydaje się, jakby wieża z luksusowymi pokojami, restauracją i spa unosiła się nad domem kultury. Budynek stanowi wizytówkę gminy Skellefteå i jest przykładem na zastosowanie drewna jako budulca uniwersalnego, nie tylko dla niskiego budownictwa mieszkaniowego, ale również wysokich obiektów użyteczności publicznej.

Ekologiczne rozwiązania

W energooszczędnym budynku wykorzystano wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. Podczas konstruowania elewacji domu kultury zastosowano podwójne przeszklenie, które zwiększa efektywność energetyczną obiektu. Ściany fasady posiadają izolator z polietylenu, który daje bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Budynek ma dach pokryty roślinnością,  jest więc nie tylko neutralny emisyjnie, ale oczyszcza środowisko z gazów cieplarnianych. Drewno użyte podczas budowy obiektu  może zmagazynować nawet 9 mln kg CO2 . Drewnianą konstrukcję zaprojektowano tak, by maksymalnie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Budynek ogrzewa głębinowa pompa ciepła, a elektryczność zapewniają panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1,2 tys. m2. Centrum kultury, które zajmuje cztery dolne poziomy budynku, zbudowano ze słupów i belek wykonanych z drewna klejonego warstwowo bez użycia betonu. Dzięki temu czas budowy skrócił się o około 60% i znacznie  ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery. 

Recykling po szwedzku

Ponowne wykorzystanie używanych przedmiotów jest bardziej przyjazne dla środowiska niż kupowanie nowych. Pracownicy domu kultury Sara zagospodarowali stare, ale solidne i wysokiej jakości drewniane meble z lat osiemdziesiątych i wykorzystując tkaniny pochodzące z recyklingu wystylizowali je na lata dwudzieste XX wieku. W budynku stoją stare ławki z kaplicy na obrzeżach miasta, a na suficie wiszą żyrandole ze starego hotelu. Skandynawską tradycję budowania z drewna uzupełniono o najnowsze rozwiązania inżynieryjne i zastosowanie recyklingu. W ten sposób obiekt stał się wzorem zrównoważonego projektowania.