
Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy. Wykorzystywane w domach z drewna nowoczesne technologie pozwalają żyć w zgodzie z naturą i zapobiegać zmianom klimatycznym. Przykładem na połączenie ekologicznego budulca i dbania o środowisko jest dom kultury Sara w Szwecji – olbrzymi obiekt wybudowany z drewna i aluminium.
Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji. Ma dwadzieścia pięter, co daje około 75 metrów wysokości, mieści w sobie salę koncertową, spa i hotel.
Dom kultury
Budynek Sara Kulturhus to miejsce wystaw, koncertów, spektakli i bankietów. Spotykają się tam mieszkańcy miasta oraz goście z całej Szwecji i zagranicy. Obiekt składa się z dwóch części. Niska czteropiętrowa baza z salami konferencyjno-widowiskowymi powstała z prefabrykowanego drewna wzmocnionego płytami betonowymi rozkładającymi ciężar wieży. 80-metrowa część hotelowa zbudowana jest z prefabrykowanych drewnianych modułów z panoramicznymi przeszkleniami, odbijającymi niebo. Dzięki temu wydaje się, jakby wieża z luksusowymi pokojami, restauracją i spa unosiła się nad domem kultury. Budynek stanowi wizytówkę gminy Skellefteå i jest przykładem na zastosowanie drewna jako budulca uniwersalnego, nie tylko dla niskiego budownictwa mieszkaniowego, ale również wysokich obiektów użyteczności publicznej.
Ekologiczne rozwiązania
W energooszczędnym budynku wykorzystano wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. Podczas konstruowania elewacji domu kultury zastosowano podwójne przeszklenie, które zwiększa efektywność energetyczną obiektu. Ściany fasady posiadają izolator z polietylenu, który daje bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Budynek ma dach pokryty roślinnością, jest więc nie tylko neutralny emisyjnie, ale oczyszcza środowisko z gazów cieplarnianych. Drewno użyte podczas budowy obiektu może zmagazynować nawet 9 mln kg CO2 . Drewnianą konstrukcję zaprojektowano tak, by maksymalnie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Budynek ogrzewa głębinowa pompa ciepła, a elektryczność zapewniają panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1,2 tys. m2. Centrum kultury, które zajmuje cztery dolne poziomy budynku, zbudowano ze słupów i belek wykonanych z drewna klejonego warstwowo bez użycia betonu. Dzięki temu czas budowy skrócił się o około 60% i znacznie ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Recykling po szwedzku
Ponowne wykorzystanie używanych przedmiotów jest bardziej przyjazne dla środowiska niż kupowanie nowych. Pracownicy domu kultury Sara zagospodarowali stare, ale solidne i wysokiej jakości drewniane meble z lat osiemdziesiątych i wykorzystując tkaniny pochodzące z recyklingu wystylizowali je na lata dwudzieste XX wieku. W budynku stoją stare ławki z kaplicy na obrzeżach miasta, a na suficie wiszą żyrandole ze starego hotelu. Skandynawską tradycję budowania z drewna uzupełniono o najnowsze rozwiązania inżynieryjne i zastosowanie recyklingu. W ten sposób obiekt stał się wzorem zrównoważonego projektowania.
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.