
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatche.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 4 prace konkursowe.
LAUREACI KONKURSU O EKOBUDOWNICTWIE:
MIEJSCE 1 ZAJĘŁA DOMINIKA BEDNAREK Z CZĘSTOCHOWY, STUDENTKA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
Infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa.
Rys. 1 Dominika Bednarek - „Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w budownictwie"
MIEJSCE 2 ZAJĘŁA DARIA BAL Z KALET, STUDENTKA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” porusza temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego.
Rys. 2 Daria Bal - „Budownictwo cyrkularne"
MIEJSCE 3 ZAJĘŁA JULIA WIŚNIEWSKA Z SOSNOWCA, STUDENTKA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Grafikę konkursową doceniono za przekrojowe podjęcie tematu ekobudownictwa i ukazanie szeregu różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie. Praca pokazuje, że ekobudownicto może być rozumiane i osiągane za pomocą zróżnicowanych narzędzi. Na wyróżnienie zasługuje zwrócenie uwagi na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i dbałość o bioróżnorodność - zapewnienie miejsc gniazdowania pszczół.
Rys. 3 Julia Wiśniewska
MIEJSCE 4 ZDOBYŁ MATEUSZ MARCHEWKA Z SIEMKOWIC, STUDENT UCZELNI ŁAZARSKIEGO
Film opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.
Rys. 3 Mateusz Marchewka - „Paweł"
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
POLECAMY

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.

Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.

Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.

Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.

3 stycznia ruszyła nowa wersja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"