wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
mini_adobestock_436234129-(1).jpg

2022-05-30

O domach z klimatem

W obliczu kurczących się zasobów kopalnych paliw stałych na Ziemi, wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkowania energii staje się koniecznością. Jak zbudować swój dom oraz z jakich rozwiązań skorzystać, aby był on energooszczędny, dowiemy się w kolejnym odcinku „Dobrych klimatów”. 
Budowa domu energooszczędnego musi być dokładnie zaplanowana. Istotna jest m.in. odpowiednia konstrukcja ścian, prosta bryła budynku oraz zastosowanie ekologicznych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych. 

Architektura

Jak dużo promieni słonecznych wpadnie do naszego mieszkania i jak przełoży się to na temperaturę pomieszczeń, zależy przede wszystkim od usytuowania domu w terenie. Od strony południowo-wschodniej i południowo-zachodniej nie powinno być żadnych przeszkód ograniczających dostęp światła. Na południowych ścianach powinno się znaleźć jak najwięcej przeszklonych fasad. Od strony północnej mogą rosnąć drzewa, które będą stanowić barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, deszcz, czy śnieg. Płaskie dachy mają tendencję do przegrzewania latem pomieszczeń na ostatniej kondygnacji, a zimą są przyczyną bardzo dużych strat ciepła, czyli tak zwanego nocnego chłodzenia.

Instalacje

Na efektywność energetyczną budynku ma wpływ nie tylko konstrukcja, ale też instalacje, które są w nim umieszczone: instalacja słoneczna w postaci kolektorów, magazyn energii elektrycznej oraz system rekuperacji a także pompa ciepła z wymiennikami gruntowymi.

O ciekawostkach na temat ekologicznych rozwiązań można dowiedzieć się z filmu z serii „Dobre klimaty”. Ekspert ds. energetyki odnawialnej i budownictwa opowie o energooszczędnym oświetleniu, a kierownik Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej i zarazem właścicielka domu zdradzi, jakie ekologiczne źródło ciepła kryje się pod jej trawnikiem.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Tn0STcASjXs