wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_285833204.jpeg

2022-11-28

Trendy w budownictwie

Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i minimalizm. Bryły domów są proste i energooszczędne. Istotne stają się również walory praktyczne. Chcemy mieszkać w domach, w których przestrzeń jest dobrze zorganizowana, a strefa dzienna wyraźnie oddzielona od nocnej. Ekologiczne rozwiązania stosowane w budynkach, minimalizm oraz otwarcie na naturę ułatwiają codzienne życie, a jednocześnie obniżają rachunki. 

Nie jest to chwilowa moda, ale świadomy wybór dużej części społeczeństwa, które zaczęło doceniać funkcjonalne rozwiązania oraz stało się bardziej odpowiedzialne klimatycznie.  

Energooszczędnie i ekologicznie

Budownictwo energooszczędne w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Aktualne trendy szczególny nacisk kładą na ochronę środowiska i możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest to związane nie tylko z polityką proekologiczną Unii Europejskiej, normami i wymogami prawa budowlanego, ale przede wszystkim z rosnącą świadomością ekologiczną i niskimi kosztami eksploatacji nowoczesnego budynku. Wiąże się to z mniejszym zanieczyszczeniem powietrza i ograniczeniem wielkości emisji gazów cieplarnianych. Przy budowie energooszczędnego domu ważna jest izolacyjność termiczna ścian, dachu, podłogi oraz rozwiązania detali mocowania okien, a także sposób zasilania w energię. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu bryły budynku i elementów zacieniających można wykorzystać energię słoneczną – pozyskiwać ją zimą, a osłaniać się przed upałem latem. Nie bez znaczenia jest też zastosowanie materiałów naturalnych, o niskim śladzie węglowym i nietoksycznych dla użytkowników.

Minimalizm 

Minimalizm to przede wszystkim proste bryły pozbawione zbędnych ozdobników. Ważnym elementem jest też symetria. Forma optymalnej bryły budynku powinna być zbliżona do sześcianu lub prostopadłościanu z prostym, dwuspadowym, jednospadowym lub płaskim dachem. Dom w stylu minimalistycznym najczęściej wykańcza się surowymi materiałami, takimi jak szkło, kamień, drewno, naturalne tynki czy cegła. Tego typu dom ma najczęściej jasną elewację w naturalnych, delikatnych kolorach, jak biel, beże, brązy i szarości. We wnętrzach ważne są otwarte przestrzenie. Minimalizm i prostota domu zapewniają spokój, ład oraz harmonię w życiu codziennym jego mieszkańców.

Budownictwo otwarte na naturę

Coraz częściej projektuje się domy w taki sposób, by łączyły się harmonijnie z otaczającą je przestrzenią. Budynki wkomponowane są w otoczenie, a czasami stają się jego elementem, uwzględniają nietypowe ukształtowanie terenu. Otwarcie na naturę oznacza również przedłużenie przestrzeni mieszkalnej na zewnątrz, do ogrodu czy na taras. Ważne jest też doświetlenie wnętrza domu, dlatego często projektuje się przeszklone ściany oraz wysokie okna. Istotne są naturalne wykończenia elewacji, dzięki którym dom jeszcze mocniej komponuje się z otaczającą go przyrodą. Integralną częścią nowoczesnych budynków stają się również zielone dachy. Rozwiązanie to wpływa pozytywnie na psychikę mieszkańców, a także zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Ogranicza odbijanie się dźwięku i poprawia dźwiękochłonność. Latem warstwy zielonego dachu osłaniają go przed przegrzaniem, zimą zatrzymują ciepło wewnątrz. Natura staje się nieodłącznym elementem nowoczesnego domu, w którym możemy cieszyć się bliskością przyrody i urządzać wnętrza w harmonii z otaczającym je środowiskiem naturalnym.

W najnowszych trendach w budownictwie i architekturze dominują budynki nowoczesne i energooszczędne. Umacniają swoją pozycję minimalistyczne domy z dużymi przeszkleniami i oknami, które optycznie powiększają przestrzeń mieszkalną. Jeżeli dom będzie dodatkowo otwarty na naturę i idealnie wkomponowany w otoczenie, to stanie się przytulnym, funkcjonalnym i bezpiecznym azylem dla każdego mieszkańca.