
Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego. Zmagazynowana deszczówka doskonale sprawdzi się do celów gospodarczych i przemysłowych, z powodzeniem zastępując wodę wodociągową. Znajdzie szerokie zastosowanie nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale i domach jednorodzinnych.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku susze dotykają 55 milionów ludzi na całym świecie, a aż 700 milionów jest zagrożonych przesiedleniem w wyniku suszy do 2030 r. Z niedoborem wody już dziś zmaga się zatem 40% światowej populacji. Problem będzie się nadal pogłębiał, jeśli nie zmienimy szkodliwych nawyków związanych z codziennym gospodarowaniem wodą. Poza zwiększeniem efektywności samego użycia wody, warto pomyśleć też o właściwym wykorzystaniu wody deszczowej. Efektywne zagospodarowanie deszczówki pomoże rozwiązać problem odprowadzenia jej do kanalizacji, a dodatkowo pozwoli obniżyć rachunki za wodę w gospodarstwie domowym.
Czym jest deszczówka?
W skład wody deszczowej wchodzą makroelementy, pyłki roślinne i różnego rodzaju pierwiastki oraz sole mineralne. Należy pamiętać, że deszczówka nie nadaje się do spożycia, chociaż jest uznawana za wodę miękką. Idealnie sprawdzi się natomiast na potrzeby przemysłowe i gospodarcze.
Jak zbierać i magazynować wodę deszczową?
Deszczówkę najłatwiej przechwytywać z dachów, balkonów i tarasów. Następnie można ją magazynować w zbiornikach naziemnych lub podziemnych.
Wykorzystanie
Deszczówka może służyć do podlewania roślin. Nadaje się także do prac porządkowych. Można nią opłukać samochód, elewację, chodnik. W miękkiej wodzie opadowej bardzo dobrze rozpuszczają się detergenty, dlatego idealnie sprawdzi się do sprzątania i prania. Ponadto, deszczówki można używać do spłukiwania toalety, wymaga to jednak przebudowy instalacji, czyli zamontowania filtrów i elektrycznej pompy wprowadzającej wodę do instalacji wewnętrznej.
Odpowiednie zagospodarowanie deszczówki przekłada się na poprawę lokalnego bilansu wody. W wyniku nadmiernego uszczelnienia gruntu (przez kostki brukowe, asfalt, czy beton) wody opadowe kierowane są do kanalizacji, skąd szybko odpływają do rzek, a następnie trafiają do mórz i oceanów, podnosząc ich poziom. Na obszarach intensywnie zabudowanych o nieprzepuszczalnych powierzchniach, podczas gwałtowanych deszczy mogą powstawać lokalne podtopienia. Tę sytuację w znaczącym stopniu poprawi spowolnienie odpływu wody deszczowej, które odciąży systemy kanalizacyjne i zatrzyma wodę w miejscu opadu, rozszerzając mały obieg wody. Poprzez zastosowanie rozwiązań wspierających bioretencję, w postaci ogrodów deszczowych, kwietnych łąk, możemy aktywnie wspierać ochronę zasobów wodnych w całym kraju. W miastach taką funkcję mogą pełnić ogrody deszczowe, zasilane wodą opadową, zielone dachy, czy ażurowe chodniki.
POLECAMY

3 października 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona adaptacji i mitygacji miast do zmian klimatu oraz roli architektury, budownictwa i błękitno-zielonej infrastruktury w tym procesie.

Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i minimalizm, wykorzystanie ekologicznych materiałów oraz odpowiedziane praktyki budowlane.

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.