
8 listopada 2022 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym uwzględniającym zmiany klimatu. Podczas spotkania omawiano ideę zrównoważonej architektury oraz działania w zakresie promocji budownictwa ekologicznego. Ogłoszono również laureatów konkursu "Dom z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt". Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Politechniki Warszawskiej, Oddziału Warszawskiego SARP, Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe, Instytutu Nowych Technologii Inżynierii Środowiska, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Urzędu m.st. Warszawy.
„Kwestia zmian klimatu – która do niedawna była kwestią, o której czytaliśmy – dziś dotyka każdego z nas (…) Nasze działania, wybory codzienne, czy w dłuższym dystansie, mają być korzystne nie tylko dla nas dziś, ale i korzystne dla przyszłych pokoleń. Zrównoważona architektura i budownictwo ekologiczne realizują te potrzeby” – podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska.
Najlepsi z najlepszych
Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska – Agnieszka Sosnowska wprowadziła obecnych w tematykę działań realizowanych w ramach inicjatyw Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem” oraz „Miasto z klimatem”. Wśród licznych inicjatyw mających na celu promowanie rozwiązań ekologicznych i proklimatycznych znalazł się konkurs „Dom z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Jury doceniło w nim realizacje przy użyciu naturalnych, odnawialnych i neutralnych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz zastosowanie rozwiązań o niskim zużyciu energii, ograniczających ślad węglowy. Nagrody i wyróżnienia wręczono w dwóch kategoriach: „Budynek mieszkalny jednorodzinny” oraz „Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej”. Uczestnicy konferencji mieli również okazję zapoznać się z zwycięskimi projektami podczas prezentacji. Więcej o nagrodzonych realizacjach można przeczytać na oficjalnej stronie projektu – www.domzklimatem.gov.pl.
Zagrożenia i rozwiązania
Wyzwania środowiskowe XXI wieku sprawiły, że zrównoważony rozwój stał się celem działań architektów i inżynierów sektora budowlanego. Podczas panelu dyskusyjnego „Budynek i miasto a zmiany klimatu” specjaliści rozmawiali o zielonej energii, architekturze, budownictwie naturalnym oraz budownictwie drewnianym. Poruszyli również temat dobrych praktyk w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji budynków. Zmiany klimatu stawiają budownictwo i architekturę przed trudną próbą, dlatego konferencji towarzyszyły wykłady na temat dobrze zaprojektowanych budynków oraz budownictwa drewnianego jako odpowiedzi na wyzwania klimatyczne.
Zieleń w architekturze
Obszary zielone na terenach zurbanizowanych poza funkcją rekreacyjną przynoszą korzyści zdrowotne, estetyczne, a nawet społeczno-wychowawcze. Przede wszystkim jednak każdy z nich, w większym lub mniejszym stopniu, ma wpływ na klimat miasta. Paneliści podczas dyskusji na temat zieleni i wody w mieście jako narzędzi adaptacji do zmian klimatu, podkreślili, jak istotna jest błękitna i zielona infrastruktura. Prelegenci zainteresowali uczestników konferencji szerokim wachlarzem rozwiązań projektowych z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury oraz koncepcją zagospodarowania terenów przemysłowo-usługowych w Bielanach Wrocławskich jako odpowiedzią na problemy środowiskowe generowane przez monofunkcjonalność zagospodarowania Euro-Park Kobierzyce.
Wśród najczęściej pojawiających się w trakcie konferencji opinii dominowało stwierdzenie, że kluczem do walki ze zmianami klimatu jest zrównoważona architektura oraz budownictwo ekologiczne. Pod tym pojęciem rozumie się zachowanie pełnej równowagi pomiędzy działalnością człowieka a dbaniem o przyrodę, co ma fundamentalne znaczenie w zachowaniu zrównoważonego ekosystemu, optymalizacji gospodarki i jak najmniejszej eksploatacji środowiska naturalnego.
POLECAMY

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.

Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.

Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.

Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.

3 stycznia ruszyła nowa wersja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"