wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
dom-porady.jpeg

2020-08-24

Porady

Kilka praktycznych informacji, które mogą Ci się przydać przy zakupie materiału lub sprawdzaniu wykonawcy czy projektanta:

  • Drewno lite musi być znakowane CE na każdej sztuce jeśli kupujesz je ze składu drewna lub gdy kupujesz bezpośrednio z tartaku, ale na budowę więcej niż jednego obiektu. Tylko w przypadku drewna kupionego bezpośrednio od producenta, na zamówienie i przeznaczonego do wbudowania w jednym obiekcie, oznakowanie CE może być dołączone do dokumentów handlowych, Certyfikat musi referować do normy EN 14081-1. Niektóre firmy mogą Ci przedstawiać certyfikat „krajowy”, wskazujący normę PN-D 94021. Takie certyfikaty są sprzeczne z przepisami.
  • Klasy i parametry do projektowania drewna litego, drewna łączonego na złącza klinowe i sklejonego drewna litego muszą być przyjmowane z normy EN 338:2016 (stan prawny na sierpień 2020 r.)
  • Drewno łączone na złącza klinowe to nie jest „KVH”. „KVH” – to grupa wyrobów na rynku niemieckim i austriackim, która obejmuje i drewno lite, i łączone na złącza klinowe. Jeśli ktoś używa takiej nazwy w projekcie albo oferuje na sprzedaż materiał pod taką nazwą – lepiej go omijać szerokim łukiem, jego wiedza o konstrukcjach drewnianych nie jest wystarczająca i może skutkować błędami. 
  • Drewno klejone warstwowo to nie jest „BSH” (BSH to nazwa zastrzeżona dla grupy wyrobów na rynek niemiecki i austriacki); sklejone drewno lite to nie jest „Duo-Balk” czy „Trio-Balk”. W Polsce stosujemy drewno klejone warstwowo i sklejone drewno lite.
  • Klasy drewna klejonego muszą być przyjmowane według EN 14080:2013 (stan prawny na sierpień 2020)
  • Norma PN-B 03150 ani z 2000 r, ani z roku 1981 nie może być podstawą projektowania.

Tak więc planując budowę domu drewnianego zwracaj uwagę na wybór dobrego, rzetelnego projektanta i wykonawcy, a kupując materiały wybieraj te właściwie wyprodukowane i certyfikowane. Wszystkie informacje, które staramy się tu przekazać, mają służyć bezpiecznej budowie, aby wzorem innych krajów, w których domy drewniane są bardzo popularne – i u nas budynki takie stały się częścią krajobrazu przyczyniając się też środowisku naturalnemu i zachowaniom proekologicznym. Dobrze zaprojektowany i wybudowany dom drewniany to dom na lata.

Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica