
Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to związane z polityką proekologiczną Unii Europejskiej, normami i wymogami przepisów budowlanych, ale przede wszystkim z rosnącą świadomością ekologiczną i niskimi kosztami eksploatacji nowoczesnego budynku. Czym się różni energooszczędny dom od standardowego i jakie generuje oszczędności, możemy dowiedzieć się od specjalistów zajmujących się budownictwem energooszczędnym.
Podstawową zaletą domu energooszczędnego są jego koszty eksploatacji. Niższe rachunki oznaczają mniejsze zanieczyszczenia powietrza i ograniczenie wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Na co należy zwrócić uwagę podczas planowania budowy domu energooszczędnego?
Podczas planowania budowy domu energooszczędnego, uwzględnia się zarówno architekturę w postaci prostej bryły, jedno- lub dwuspadowego dachu, odpowiedniego układu pomieszczeń, jak i usytuowania budynku względem stron świata. Należy wziąć pod uwagę zastosowanie materiałów, które chronią dom przed chłodem i ucieczką ciepła na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest izolacyjność termiczna ścian, dachu, konstrukcja okien, instalacje, ogrzewanie i sposób zasilania w energię. Nowoczesne rozwiązania to systemy powiązanych ze sobą innowacyjnych rozwiązań.
Przede wszystkim liczy się niewielkie zużycie energii. To podstawowe zadanie domów energooszczędnych, pasywnych, czy niskoenergetycznych. W budownictwie mieszkalnym 80% energii zostaje spożytkowane na ciepło i ciepłą wodę użytkową. Dlatego pomysł wybudowania domu, który tę energię oszczędza, jest wyjątkowo trafny nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale i ekologii. Mniej energii to przecież mniej zanieczyszczeń.
Czy warto inwestować w domy energooszczędne?
W standardowym budynku zapotrzebowanie na ogrzewanie, ciepłą wodę i wentylację kształtuje się na poziomie od 90-150 kWh/m2/rok, a 20 lat temu nawet 250 kWh/m2/rok. Współczesne domy pasywne osiągają limity 15 kWh/m2/rok – wynika to ze specyficznej konstrukcji budynku i zastosowanych instalacji. Rachunek jest prosty. Dom pasywny jest 8 do 10 razy bardziej ekonomiczny niż tradycyjny. Taki dom jest naturalnie ogrzewany i przytulny, a komfort zapewniają pasywne źródła ciepła, takie jak na przykład energia słoneczna.
Nowoczesne urządzenia
Nie byłoby oszczędzania energii bez innowacyjnych urządzeń, takich jak pompa ciepła, która pozyskuje ciepło ze środowiska zewnętrznego i pompuje je do domu, dodatkowo posiada również funkcję chłodzenia. Istotnym urządzeniem wspierającym energooszczędność jest też rekuperator, który zapewnia wymianę powietrza w budynku poprzez wywiewanie zużytego oraz nawiewanie świeżego, przefiltrowanego. Nie jest to jednak rodzaj zwykłej wentylacji, ponieważ rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i ponownie je wykorzystuje.
Ten i wiele innych pomysłowych systemów zostało przedstawionych w filmie z serii „Dobre klimaty” poświęconym domom energooszczędnym. Specjalista ds. energetyki i ochrony środowiska przedstawia w nim idealny dom, architekt tłumaczy zasady projektowania tego typu inwestycji, a właściciele dzielą się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Czy warto inwestować w domy energooszczędne? Z pewnością tak. Zapraszamy do obejrzenia filmu:
POLECAMY

3 października 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona adaptacji i mitygacji miast do zmian klimatu oraz roli architektury, budownictwa i błękitno-zielonej infrastruktury w tym procesie.

Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i minimalizm, wykorzystanie ekologicznych materiałów oraz odpowiedziane praktyki budowlane.

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.