
Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności. Jest to związane z polityką proekologiczną Unii Europejskiej, normami i wymogami przepisów budowlanych, ale przede wszystkim z rosnącą świadomością ekologiczną i niskimi kosztami eksploatacji nowoczesnego budynku. Czym się różni energooszczędny dom od standardowego i jakie generuje oszczędności, możemy dowiedzieć się od specjalistów zajmujących się budownictwem energooszczędnym.
Podstawową zaletą domu energooszczędnego są jego koszty eksploatacji. Niższe rachunki oznaczają mniejsze zanieczyszczenia powietrza i ograniczenie wielkości emisji gazów cieplarnianych.
Na co należy zwrócić uwagę podczas planowania budowy domu energooszczędnego?
Podczas planowania budowy domu energooszczędnego, uwzględnia się zarówno architekturę w postaci prostej bryły, jedno- lub dwuspadowego dachu, odpowiedniego układu pomieszczeń, jak i usytuowania budynku względem stron świata. Należy wziąć pod uwagę zastosowanie materiałów, które chronią dom przed chłodem i ucieczką ciepła na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest izolacyjność termiczna ścian, dachu, konstrukcja okien, instalacje, ogrzewanie i sposób zasilania w energię. Nowoczesne rozwiązania to systemy powiązanych ze sobą innowacyjnych rozwiązań.
Przede wszystkim liczy się niewielkie zużycie energii. To podstawowe zadanie domów energooszczędnych, pasywnych, czy niskoenergetycznych. W budownictwie mieszkalnym 80% energii zostaje spożytkowane na ciepło i ciepłą wodę użytkową. Dlatego pomysł wybudowania domu, który tę energię oszczędza, jest wyjątkowo trafny nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale i ekologii. Mniej energii to przecież mniej zanieczyszczeń.
Czy warto inwestować w domy energooszczędne?
W standardowym budynku zapotrzebowanie na ogrzewanie, ciepłą wodę i wentylację kształtuje się na poziomie od 90-150 kWh/m2/rok, a 20 lat temu nawet 250 kWh/m2/rok. Współczesne domy pasywne osiągają limity 15 kWh/m2/rok – wynika to ze specyficznej konstrukcji budynku i zastosowanych instalacji. Rachunek jest prosty. Dom pasywny jest 8 do 10 razy bardziej ekonomiczny niż tradycyjny. Taki dom jest naturalnie ogrzewany i przytulny, a komfort zapewniają pasywne źródła ciepła, takie jak na przykład energia słoneczna.
Nowoczesne urządzenia
Nie byłoby oszczędzania energii bez innowacyjnych urządzeń, takich jak pompa ciepła, która pozyskuje ciepło ze środowiska zewnętrznego i pompuje je do domu, dodatkowo posiada również funkcję chłodzenia. Istotnym urządzeniem wspierającym energooszczędność jest też rekuperator, który zapewnia wymianę powietrza w budynku poprzez wywiewanie zużytego oraz nawiewanie świeżego, przefiltrowanego. Nie jest to jednak rodzaj zwykłej wentylacji, ponieważ rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i ponownie je wykorzystuje.
Ten i wiele innych pomysłowych systemów zostało przedstawionych w filmie z serii „Dobre klimaty” poświęconym domom energooszczędnym. Specjalista ds. energetyki i ochrony środowiska przedstawia w nim idealny dom, architekt tłumaczy zasady projektowania tego typu inwestycji, a właściciele dzielą się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Czy warto inwestować w domy energooszczędne? Z pewnością tak. Zapraszamy do obejrzenia filmu:
POLECAMY

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.

Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.

Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.

Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.

Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.

3 stycznia ruszyła nowa wersja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"