wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_90108218.jpeg

2020-12-09

Gotowe domy drewniane

Szacuje się, że od połowy XIX w. do XXI w. stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło o 30%¹ , doprowadzając m.in. do globalnego ocieplenia. W dobie zmieniającego się klimatu, niezwykle ważnym jest, aby rozwiązania przyjazne dla środowiska były powszechnie stosowane. Również w budownictwie niezbędne jest wprowadzenie nowoczesnych technologii, które wesprą zrównoważony rozwój.

2021 rokiem zmian

Kryzys klimatyczny to realne zmiany, które możemy dostrzec gołym okiem. To smog unoszący się nad miastem i coraz częściej pojawiające się w Polsce gwałtowne zjawiska pogodowe. Mając na uwadze, że sektor budowlany odpowiada aż za 35% światowej rocznej emisji CO2², należy podjąć kroki prowadzące do zmniejszenia emisyjności budownictwa.

Od 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą przepisy, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z budownictwa. Nowy standard energetyczny (WT2021) dotyczy projektowania budynków – w tym także domów jednorodzinnych – tak, by spełniały wymogi budynku pasywnego lub energooszczędnego. Aktualna wartość zużywanej energii pierwotnej w ciągu roku wynosi 95 kWh/m². Od nowego roku wartość nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/m². Nowe przepisy wymagają nowoczesnych technologii oraz zmiany materiałów na naturalne i odnawialne. Gotowe domy drewniane odpowiadają na te potrzeby, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.

Dla dobra klimatu

Drewno jest lekkim surowcem. W efekcie wyprodukowanie i dostarczenie materiałów na plac budowy wymaga znacznie mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Gotowe domy są energooszczędne, także w czasie ich eksploatacji. Latem dają przyjemny chłód, natomiast zimą (dzięki redukcji mostków termicznych) ciepłe powietrze nie „ucieka” na zewnątrz. Za przykład obrazujący oszczędności może posłużyć uśrednione zużycie energii i jej koszty w budynku wykonanym w technologii murowanej i wzniesionym w technologii lekkiego szkieletu drewnianego (oba o powierzchni użytkowej 100 m²). Roczny koszt ogrzewania w drewnianym domu jest o 40% niższy w porównaniu z budynkiem murowanym³. Kolejną zaletą drewnianych technologii jest redukcja ilości odpadów budowlanych: większość materiałów pozostałych po rozbiórce podlega recyklingowi. Wszystkie ekologiczne korzyści, które niosą ze sobą gotowe domy drewniane, łączą się też z wysoką jakością i bezpieczeństwem.

Technologia

Rozwój nauki i techniki pozwolił na wprowadzenie wielu nowoczesnych technologii, również w branży budowlanej. Wyroby drewnopochodne, takie jak płyty LVL czy OSB, stanowią doskonałą bazę do budowy i obudowy drewnianego szkieletu. Konstrukcja zostaje zabezpieczona izolacją (wełną mineralną, szklaną, wełną drzewną oraz zasypem celulozowym), która chroni przed hałasem, niską temperaturą i wilgocią4. Gotowe domy drewniane powstają w halach, dzięki czemu ich produkcja jest efektywniejsza, bo jest niezależna od pory roku i warunków atmosferycznych. Samo wzniesienie budynku jest mniej uzależnione od pogody i może odbywać się nawet zimą. Stan surowy zamknięty wymaga jedynie około tygodnia pracy, a postawienie całego domu trwa około trzech miesięcy. Na polskim rynku funkcjonuje wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w budowie drewnianych domów prefabrykowanych, począwszy od produkcji po prace wykończeniowe. To ogromna oszczędność naszego czasu i zaangażowania. Nie musimy szukać firmy zajmującej się sprzedażą drewna, ekipy budowlanej i jeszcze innej od montażu instalacji. Zatrudniając tylko jedną firmę, otrzymujemy nierozproszoną gwarancję. Kolejnym plusem jest możliwość zweryfikowania takich firm pod względem technicznym i finansowym, chociażby przez Internet. Bazy sprawdzonych i profesjonalnych producentów domów drewnianych dostępne są na stronach stowarzyszeń branżowych.

Chcąc sprostać jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnego świata, czyli ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery, należy dokonywać świadomych i ekologicznych wyborów. Tym bardziej, kiedy sprzyjają temu aspekty technologiczne i finansowe, jak w przypadku gotowych drewnianych domów. Energooszczędne konstrukcje wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju, wykorzystując odnawialny surowiec i jego naturalne właściwości. Budynki na bazie prefabrykowanego drewna oszczędzają środowisko naturalne, finanse, ale także to, co dla nas najcenniejsze kampanii – nasz czas.

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem” we współpracy z partnerem merytorycznym – Stowarzyszeniem Energooszczędne Domy Gotowe (www.sedg.pl).

                                                                                                                                                                       

1. Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie, Współczesne budownictwo drewniane 2018, str. 12.

2. Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, Raport Środowiskowe Aspekty Nowoczesnego 
Budownictwa Drewnianego, str. 10

3. Ewa Kotwica, Ekspertyza techniczna. Budownictwo drewniane w Polsce, str. 111.

4. Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA, Raport Środowiskowe Aspekty Nowoczesnego Budownictwa Drewnianego, str. 22.