wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_236970119.jpg

2022-10-31

Jak obniżyć koszty za ogrzewanie?

Trwający kryzys energetyczny sprawia, że musimy bardziej zwracać uwagę, w jaki sposób rozporządzamy naszymi zasobami finansowymi i energetycznymi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca do racjonalnego gospodarowania energią cieplną w domu, biurze czy szkole.

Poza tematem oszczędzania prądu i wody warto zainteresować się obniżeniem kosztów ogrzewania. Zwłaszcza w kontekście nadchodzącej zimy. Tym bardziej, że stosując się do odpowiednich instrukcji i podpowiedzi, będziemy w stanie zauważalnie obniżyć koszty ogrzewania.

Zadbaj o szczelność

Przede wszystkim należy zadbać o szczelność ogrzewanych pomieszczeń. Szybciej nagrzeją się pokoje, które będą miały zamknięte drzwi i okna. Warto przy takiej okazji sprawdzić, czy nasze okna są szczelne i nie mają uszkodzonych uszczelek. Dotyczy to również drzwi.

Tutaj należy podkreślić, że trzeba umiejętnie pogodzić szczelność z wietrzeniem mieszkania. A jest to równie ważne, gdyż wietrzenie pomaga utrzymać właściwą wilgotność powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów i grzybów. Zatem jak w sezonie grzewczym poprawnie wietrzyć mieszkania? Przed wietrzeniem należy zakręcić kaloryfer – termostat, można zakręcić nawet na 10-15 min przed otwarciem okien. Następnie wietrzymy pomieszczenie krótko, ale intensywnie, przez kilkanaście minut. Dopiero po zamknięciu okien odkręcamy termostaty.
Jeżeli nie przebywamy w danym pomieszczeniu lub wręcz nie korzystamy z niego za często, warto wtedy delikatnie obniżyć w nim temperaturę. Ważne, aby nie zakręcać tam całkowicie termostatów, gdyż zupełnie wystudzone pomieszczenie będzie studziło pozostałą część mieszkania, a do jego ponownego nagrzania zużyjemy więcej energii, a tym samym wygenerujemy więcej kosztów.

Warto pamiętać o tzw. pomieszczeniach wspólnych. Zdarza się, że na klatkach schodowych są otwarte drzwi lub okna. Również piwnice i suszarnie mogą wytracać takie wspólne ciepło. W taki sposób tracona jest dodatkowa energia, potrzebna na ponowne ogrzanie tych pomieszczeń, a za to płacą wszyscy lokatorzy danego budynku.
Pomieszczeniem, w którym śmiało możemy zredukować ogrzewanie jest kuchnia, gdyż zazwyczaj jest w niej dość ciepło i to bez dodatkowego grzania. Dzieje się tak, ponieważ kuchenka i każde inne urządzenie generują ciepło.

Sprawny kaloryfer

Sprawdźmy, czy nasz kaloryfer nie jest zapowietrzony, bo to ma wpływ na jego wydajność. A ta będzie optymalna tylko wtedy, gdy czynnik grzewczy wypełnia taki grzejnik w całości. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, gdy kaloryfer wydaje dziwne dźwięki lub w jednym miejscu jest ciepły a w drugim chłodny. Niektóre grzejniki mają specjalne zawory, które umożliwiają odpowietrzenie ich we własnym zakresie. Jednak, jeśli nie wiemy, jak wykonać taki zabieg lepiej poradzić się fachowców.

Nie zasłaniajmy kaloryfera meblami, zasłonami, czy domowymi zabudowami. Choć wydaje się to rzeczą oczywistą, zawsze warto o tym przypomnieć. Aby ciepło dobrze się rozprowadzało nie należy go zatrzymywać. Wszelkie elementy wyposażenia wnętrza, które są w pobliżu grzejnika muszą stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od niego. 

Ciepło marnujemy również susząc na grzejnikach pranie. W ten sposób zakłócamy obieg ciepła w całym pomieszczeniu. Ubrania suszmy więc w pobliżu grzejnika, a nie wieszając je na nim. 

Warto rozważyć zakup tzw. „ekranu zagrzejnikowego”. To niedrogie rozwiązanie, które ograniczy straty ciepła oraz na poprawi jego rozprowadzenie. Taki ekran to specjalna mata, którą przytwierdza się za grzejnikiem. W ten sposób ciepło, które wcześniej było pochłaniane przez chłodniejszą ścianę odbija się i wraca do pomieszczenia. 

Korzystaj z naturalnego ciepła

Korzystaj także z tego, co daje natura i wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania. Zwłaszcza, kiedy zdarzają się słoneczne dni warto całkowicie odsłonić okna. Naturalne ciepło i światło nie tylko ogrzeje pomieszczenie, ale również poprawi nasze samopoczucie.

Wieczorem natomiast zasłaniajmy okna. Rolety lub zasłony pozwolą utrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia i ograniczyć jego straty. Zaś tuż przed snem możemy zmniejszyć temperaturę, ponieważ sugerowana dla zdrowego snu temperatura mieście się w przedziale 17-18 stopni Celsjusza. 

Obniżmy temperaturę

Kiedy wychodzimy z domu do pracy, nieznacznie zmniejszajmy temperaturę. Nie można jednak przesadzić z jej obniżaniem. Warto też pamiętać o zmniejszeniu ogrzewania, jeśli w sezonie grzewczym wybieramy się na dłuższy urlop. Pamiętajmy jednak, że nadmierne wychłodzenie sprawi, że po powrocie do domu zużyjemy dużo energii na jego ponowne nagrzanie.  

W naszych domach w sezonie grzewczym temperatura wynosi średnio 22-23 stopnie Celsjusza. Jej redukcja do około  20-21 stopni Celsjusza nie będzie dla nas bardzo odczuwalna. Tym bardziej, że są to optymalne warunki dla naszego organizmu, co podkreślają również lekarze. Już tak nieznaczne obniżenie temperatury może przynieść wiele korzyści.