wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_90108218.jpeg

2020-10-02

Nowoczesne domy drewniane

Obserwując światowy rynek budowlany, można zauważyć wzrost popularności domów z drewna. Ekologiczny surowiec zapewnia bowiem szybkość realizacji oraz niskie koszty budowy i utrzymania budynków. Wciąż rozwijająca się gałąź budownictwa odkrywa nowe możliwości i techniki, wpływając na wygląd i kształt zabudowań. 

Domy drewniane często kojarzone są z domami szkieletowymi z drewna litego, tymczasem coraz częściej spotykane są realizacje z zastosowaniem drewna klejonego krzyżowo lub warstwowo, jak również z fornirów klejonych warstwowo. Część projektów nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, gdzie wykorzystuje się lite drewno, bale klejone lub struktury je imitujące. Możliwość wyboru różnych rodzajów rozwiązań konstrukcji budynku wpływa pozytywnie na różnorodność realizacji projektów. 

Projektanci, inwestorzy i wykonawcy, którzy chcą wykorzystać drewno jako konstrukcję w swoich projektach, nie muszą szukać natchnienia za granicą. Rodzimy rynek pełen jest nowoczesnych realizacji obiektów o konstrukcji drewnianej. Poniżej przedstawiono przykładowe zdjęcia polskich budynków, z których można czerpać inspirację przy budowie własnego domu z drewna.


Fot. zbiory SEDG


Dom jednorodzinny o powierzchni 135 m2 + 45 m2 zadaszonego tarasu.  Czas montażu do stanu deweloperskiego 3 tygodnie

 


Fot. zbiory SEDG

Dom jednorodzinny o powierzchni ok 250 m2, zakres wykonanych prac obejmował montaż i kompletne wykończenie domu z zewnątrz, częściowe rozprowadzenie instalacji i przygotowanie do wykończenia wewnątrz samodzielnie przez Inwestora. Czas realizacji od wejścia na gotowe fundamenty wynosił ok. 3 miesiące.

 


Fot. zbiory SEDG

Dobudowa nowej części domu między istniejącymi budynkami. Nowy budynek o powierzchni 217 m2 został wykonany w 23 dni robocze w zakresie:  montaż ścian i więźby dachowej oraz izolacja połaci dachu wraz z montażem płyty OSB.