wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
adobestock_90108218.jpeg

2020-10-02

Nowoczesne domy drewniane

Obserwując światowy rynek budowlany, można zauważyć wzrost popularności domów z drewna. Ekologiczny surowiec zapewnia bowiem szybkość realizacji oraz niskie koszty budowy i utrzymania budynków. Wciąż rozwijająca się gałąź budownictwa odkrywa nowe możliwości i techniki, wpływając na wygląd i kształt zabudowań. 

Domy drewniane często kojarzone są z domami szkieletowymi z drewna litego, tymczasem coraz częściej spotykane są realizacje z zastosowaniem drewna klejonego krzyżowo lub warstwowo, jak również z fornirów klejonych warstwowo. Część projektów nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, gdzie wykorzystuje się lite drewno, bale klejone lub struktury je imitujące. Możliwość wyboru różnych rodzajów rozwiązań konstrukcji budynku wpływa pozytywnie na różnorodność realizacji projektów. 

Projektanci, inwestorzy i wykonawcy, którzy chcą wykorzystać drewno jako konstrukcję w swoich projektach, nie muszą szukać natchnienia za granicą. Rodzimy rynek pełen jest nowoczesnych realizacji obiektów o konstrukcji drewnianej. Poniżej przedstawiono przykładowe zdjęcia polskich budynków, z których można czerpać inspirację przy budowie własnego domu z drewna.

 


Fot. zbiory SEDG

Dom jednorodzinny o powierzchni 135 m2 + 45 m2 zadaszonego tarasu.  Czas montażu do stanu deweloperskiego - 3 tygodnie.

 


Fot. zbiory SEDG
Dom jednorodzinny o powierzchni ok 250 m2, zakres wykonanych prac obejmował montaż i kompletne wykończenie domu z zewnątrz, częściowe rozprowadzenie instalacji i przygotowanie do wykończenia wewnątrz samodzielnie przez Inwestora. Czas realizacji od wejścia na gotowe fundamenty wynosił ok. 3 miesiące.

 


Fot. zbiory SEDG
Dobudowa nowej części domu między istniejącymi budynkami. Nowy budynek o powierzchni 217 m2 został wykonany w 23 dni robocze w zakresie:  montaż ścian i więźby dachowej oraz izolacja połaci dachu wraz z montażem płyty OSB.

 

Budynek mieszkalno-usługowy, zlokalizowany w Pruszkowie o powierzchni 195 m2. Laureat konkursu „Dom z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań architektonicznych z zastosowaniem instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, roczne zapotrzebowanie na energię wynosi tylko 14 kWh/m2.

 

Budynek jednorodzinny o powierzchni 307 m2, wybudowany w Krakowie, w oparciu o prefabrykowane elementy z suszonego komorowo drewna, wełny mineralnej i płyt włóknowo-cementowych. Założeniem architektonicznym było nie tylko postawienie na rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, ale opakowanie tego w atrakcyjną, współczesną formę.

 

Ekologiczny, zdrowy, całoroczny dom modułowy „BioDomek”. Wyróżnienie za standard zastosowanych materiałów,, jakość wykończenia, innowacyjność a także nowoczesny design z dużymi przeszkleniami. Budynek został zaprojektowany tak, aby w przyszłości bez większych zmian można było dokładać kolejne moduły, a wzniesienie na fundamentach punktowych pozwala na przewiezienie go w inne miejsce.