.jpg)
WYNIKI KONKURSU „MÓJ DOM Z KLIMATEM
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować zrealizowaną inwestycję budowlaną oraz odpowiedzieć na pytanie, jakie proekologiczne rozwiązania zastosowali w swoim domu. Uczestnicy przedstawili również korzyści tych rozwiązań dla klimatu i środowiska. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rowery, tablety i smartwatche.
Większość zwycięzców korzystała z dofinansowania inwestycji w ramach programów Mój Prąd, Moja Woda oraz Czyste Powietrze prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich głównym celem jest wspieranie indywidualnych inwestorów, którzy chcą, aby ich domy były ekologiczne, energooszczędne i przyjazne klimatowi. O zasadach uczestnictwa w poszczególnych programach i wysokości dofinansowania, można dowiedzieć się na stronie https://domzklimatem.gov.pl/ w zakładce "Weź dotację".
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 9 prac konkursowych.
LAUREACI KONKURSU MÓJ DOM Z KLIMATEM:
Laureat: Kamil Nastulski
Dom drewniany prefabrykowany
Nagroda: rower
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
![]() |
![]() |
Realizacja została nagrodzona za zastosowanie prefabrykowanej konstrukcji drewnianej ocieplonej wełną mineralną. Pozwala to na obniżenie śladu węglowego w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami żelbetonowymi czy konstrukcjami murowanymi. Wykonanie poszczególnych elementów konstrukcji w kontrolowanych warunkach, w fabryce znacznie ogranicza również ilość odpadów na placu budowy. W budynku zastosowano powietrzną pompę ciepła pozwalającą na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Duże okna od strony południowej z żaluzjami zewnętrznymi sterowanymi mechanicznie za pomocą czujników, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz fotowoltaika, uzupełniają wachlarz rozwiązań prośrodowiskowych w budynku. Dodatkowo przygotowano przydomowy system magazynowania wody opadowej z myślą o wykorzystaniu tego rozwiązania w planowanym ogrodzie.
Laureat: Piotr Rzeźwicki
Dom drewniany w konstrukcji szkieletowej
Nagroda: tablet
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd
![]() |
![]() |
Budynek nagrodzono za zastosowanie konstrukcji szkieletowej drewnianej i ocieplenie wełną drzewną, co w porównaniu z powszechnie stosowanymi technologiami typu beton, żelbet, pustaki, znacznie obniża ślad węglowy. Ponadto zastosowano instalację fotowoltaiczną. Na uwagę zasługuje duża powierzchnia biologicznie czynna na działce, a przede wszystkim estetyka rozwiązania uzyskana w dużej mierze dzięki drewnianej okładzinie ścian zewnętrznych. Realizacja udowadnia, że budynek może być jednocześnie atrakcyjny wizualnie i proekologiczny.
Laureat: Aneta Karwat-Milczarek
Dom z łąką kwietną
Nagroda: tablet
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
![]() |
![]() |
Realizacja została nagrodzona za kompleksowe podejście do realizacji samowystarczalnego domu. Budynek harmonijnie wpisuje się w otoczenie, jego architektura jest skromna i ponadczasowa. Jest energooszczędny, instalacja fotowoltaiczna bilansuje zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania wspierające różnorodność biologiczną i retencję wody, m.in duża powierzchnia biologicznie czynna, w tym ogrody deszczowe i łąki kwietne.
Laureat: Tomasz Brzostowicz
Dom z cegły rozbiórkowej
Nagroda: smartwatch
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Czyste Powietrze
![]() |
![]() |
Budynek zwraca uwagę przede wszystkim swoją formą, którą zgodnie z założeniami budownictwa pasywnego jest zwarta bryła, oraz dbałością o detale. Montowanie okien wraz z żaluzjami fasadowymi o odpowiedniej grubości izolacji oraz izolacja nakrokwiowa mają efekt estetyczny i pomagają w skutecznej eliminacji mostków termicznych w zewnętrznych przegrodach.Dbając o bliskie projektantowi i Inwestorom idee zrównoważonego rozwoju, do wykończenia elewacji nowego domu, użyto starych „poniemieckich” cegieł rozbiórkowych. Mieszkańcy domu wykorzystują również energię uzyskaną dzięki panelom fotowoltaicznym oraz wodę z zasobnika na deszczówkę do nawadniania ogrodu. W budynku zaprojektowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Laureat: Sławomir Boduch
Dom z bioróżnorodnym ogrodem
Nagroda: rower
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd, Moja Woda
![]() |
![]() |
![]() |
Nagrodzona realizacja stanowi dobry przykład modernizacji budynku powstałego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Obiekt przeszedł gruntowną przemianę począwszy od termomodernizacji, wymiany stolarki, wymiany wszystkich instalacji, w tym zastosowania instalacji solarnej, paneli fotowoltaicznych, aż do nowego źródła ciepła w postaci gazowego kotła kondensacyjnego zasilającego ogrzewanie podłogowe. Zbiornik retencyjny o dużej pojemności doposażono w hydrofor połączony z automatycznym systemem nawadniania i zasilono w ten sposób podlewanie bioróżnorodnego ogrodu.
Laureat: Andrzej Korba
Dom po modernizacji
Nagroda: tablet
Programy, z których skorzystał inwestor: Czyste Powietrze
![]() |
![]() |
Budynek przeszedł cały cykl działań i inwestycji proekologicznych stanowiących wspólny i całościowy plan. Przemyślano zarówno odpowiednią orientację budynku względem świata i korzystanie z zysków słonecznych w postaci minimalizowania strat ciepła, jak i doposażono budynek w całe spektrum rozwiązań instalacyjnych: wymianę źródła ciepła, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne, przydomową oczyszczalnię ścieków. Oprócz ciekawej architektury budynku w konkursie doceniono też zastosowane rozwiązania sprzyjające przyrodzie i bioróżnorodności.
Laureat: Katarzyna Guzewska
Dom tradycyjny
Nagroda: smartwatch
![]() |
![]() |
Dom o nawiązującej do tradycji i wpisanej w krajobraz architekturze, zbudowany w konstrukcji drewnianej i wykończony wewnątrz i na zewnątrz materiałami naturalnymi, stoi wśród starych drzew, w otoczeniu różnorodnej roślinności dającej cień i schronienie ludziom i zwierzętom. Bioróżnorodność wspierają budki lęgowe i domki dla owadów, a zieleń utrzymywana jest dzięki deszczówce gromadzonej w podziemnych zbiornikach. Gruntowe pompy ciepła zapewniają ogrzewanie domu i wody użytkowej. Mieszkańcy z dumą podkreślają swoje przywiązanie do domu i ziemi oraz piszą o samodzielnie wykonywanych elementach wyposażenia wnętrz i radości wynikającej z pracy w ogrodzie.
Laureat: Przemysław Leśny
Dom z ulami
Nagroda: rower
Programy, z których skorzystał inwestor: Mój Prąd
![]() |
![]() |
Budki lęgowe, skalniaki, żywopłoty zamiast ogrodzeń czy pasieka z odrestaurowanych uli, w połączeniu ze starannie dobraną roślinnością i mądrze wykorzystanym odkrytym zbiornikiem retencyjnym, tworzą ciekawy i harmonijny krajobraz, przyjazny ludziom i zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Zainstalowane ze wsparciem programu Mój Prąd kolektory słoneczne do podgrzewania wody oraz fotowoltaika zasilająca system chłodzenia i ogrzewania, pozwoliły na uzyskanie wysokiego poziomu niezależności energetycznej. Na uwagę zasługuje chęć dzielenia się mieszkańców znajomością przyrody z najmłodszym pokoleniem. Dodatkowo ciekawy opis i ładne zdjęcia ukazują holistyczne podejście do modernizacji domu i jego otoczenia.
Laureat: Sylwia Chmura
Wielofunkcyjny zbiornik retencyjny
Nagroda: smartwatch
Programy, z których skorzystał inwestor: Moja Woda
![]() |
![]() |
Dotacja z programu Moja Woda została wykorzystana w przemyślany i holistyczny sposób do stworzenia wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego w ogrodzie przy istniejącym domu. Staw, pięknie wpisany w krajobraz, powstał jako miejsce odpoczynku wśród przyrody, łączące dążenie do oszczędności z potrzebą poprawy mikroklimatu, zmniejszania skutków zmian klimatycznych i wspierania bioróżnorodności. Opis prezentuje troskę mieszkańców o przyrodę, świadomość bycia jej częścią i konieczności dbania o nią.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego
DOM Z KLIMATEM – NAJLEPSZY ZREALIZOWANY PROJEKT BUDYNKU EKOLOGICZNEGO
WYNIKI KONKURSU
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs na najlepszy zrealizowany projekt budynku ekologicznego. Konkurs był skierowany do architektów, inwestorów oraz wykonawców, którzy zrealizowali inwestycje w sposób odpowiedzialny klimatycznie.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 4 inwestycje oraz wyróżniło 3 projekty.
INWESTYCJE NAGRODZONE I WYRÓŻNIONE
KATEGORIA „BUDYNEK MIESZKALNY JEDNORODZINNY”
NAGRODA
Nazwa inwestycji: Dom Kontrastowy
Projektant: Pasywny m2
Nagroda za realizację budynku w standardzie zeroenergetycznym z zastosowaniem prefabrykowanej konstrukcji drewnianej.
Dom Kontrastowy to nowoczesny budynek zaprojektowany z troską o środowisko. Zarówno jego niepowtarzalna forma i styl, jak i jakość wykonania związana z ekologią, zasługują na szczególną uwagę. Zastosowane w obiekcie rozwiązania pozwalają na osiągniecie standardu zeroenergetycznego, co oznacza, że całe zapotrzebowanie domu na energię pokrywają instalacje zaprojektowane w budynku lub w obrębie jego działki. Pasywne rozwiązania przegród zapewniające znacznie niższe niż wymagane współczynniki przenikania ciepła, strefowanie pomieszczeń, dostosowanie rozmieszczenia przeszkleń do stron świata, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i zapewnienie przesłonięcia przeszkleń latem, w znacznej mierze obniżają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia. Zastosowanie jako źródła ciepła wysokoefektywnej gruntowej pompy ciepła, zasilanej w pełni z instalacji fotowoltaicznej, pozwala na osiągniecie zerowego bilansu energetycznego. Nadmiar energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest w stacji ładowania pojazdu elektrycznego. Budynek zrealizowano w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, co pozwoliło na ograniczenie jego śladu węglowego wbudowanego i zmniejszenie ilość odpadów budowlanych.
Rys. 1 Zdjęcie Domu Kontrastowego
NAGRODA
Nazwa inwestycji: DOM STARA OBORA, czyli recykling w większej skali
Projektant: EKODAMA STUDIO Sp. z o.o.
Nagroda za wykorzystanie istniejącego budynku i przeprowadzenie modernizacji przy użyciu naturalnych, odnawialnych i neutralnych dla środowiska materiałów budowlanych i wykończeniowych. DOM STARA OBORA, czyli recykling w większej skali to budynek będący przykładem renowacji zniszczonej, starej obory w ekologiczny, naturalny sposób. Poprzez przebudowę i dostosowanie już istniejącego budynku do nowej funkcji, użycie odnawialnych lokalnych materiałów budowlanych oraz ponowne zastosowanie użytych elementów wykończenia, w obiekcie wdrożono zasady gospodarki w obiegu zamkniętym i zminimalizowano jego ślad węglowy. Mając na względzie tradycyjne techniki budowlane, do ocieplenia budynku użyto słomy, zastosowano tynki gliniane, a posadzki wykonano jako klepisko. Dzięki zachowaniu tradycyjnej bryły, obiekt wpisuje się w charakter pozamiejskiego pejzażu. Realizacja udowadnia, że zaprojektowanie obiektu odpowiadającego współczesnym potrzebom jest możliwe z zastosowaniem technologii o bardzo niskim śladzie węglowym. Wykorzystane technologie i materiały pozwoliły na osiągniecie lepszych, niż obecnie wymagane, współczynników przenikania ciepła przegród zewnętrznych. Szczególną uwagę skupiono na uzyskaniu wysokiej szczelności budynku np. poprzez zastosowanie wiatroszczelnych taśm uszczelniających. Środki te pozwoliły na znaczne ograniczenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania. Zapotrzebowanie budynku na ciepło jest pokrywane w większości przez konwekcyjne grzejniki elektryczne zasilane z instalacji PV, co pozwala na uniknięcie lokalnej emisji zanieczyszczeń.
Większą część działki stanowi powierzchnia biologicznie czynna, zagospodarowana z zastosowaniem lokalnych gatunków. W celu retencjonowania wody deszczowej na potrzeby podlewania ogrodu przewidziano zbiornik, do którego odprowadzana jest woda z dachu budynku.
Rys. 2 Zdjęcie budynku DOM STARA OBORA
NAGRODA SPECJALNA DLA INWESTYCJI WYKONANEJ W KONSTRUKCJI DREWNIANEJ
Nazwa inwestycji: DOM DREWNIANY D13
Projektant: Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE
Nagroda za realizację obiektu o współczesnej formie z użyciem prefabrykowanej konstrukcji drewnianej. Dom w Krakowie pokazuje, że budownictwo jednorodzinne, zrealizowane w oparciu o technologie w konstrukcji drewnianej, wspaniale wpisuje się również w krajobraz miejski. Obiekt zrealizowano na wcześniej zabudowanej działce, znajdującej się w obrębie istniejącej infrastruktury miejskiej. Do jego realizacji zastosowano technologię prefabrykowanych paneli o szkieletowej konstrukcji drewnianej, ograniczając ślad węglowy i ilość odpadów budowlanych w porównaniu z analogicznymi realizacjami w technologii tradycyjnej. Drewno zastosowano także jako materiał elewacyjny, udowadniając, że doskonale pasuje on również do współczesnego charakteru budynku realizowanego w zabudowie miejskiej. W projekcie rozwiązano trudności logistyczne, związane z dostarczeniem i montażem elementów prefabrykowanych w ciasnej przestrzeni miejskiej. Budynek wykonany został w z zastosowaniem rozwiązań pasywnych i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych. W celu zmniejszenia strat ciepła przez wentylację, zastosowano odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Zapotrzebowanie na ciepło pokrywane jest powietrzną pompą ciepła, zasilaną z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu budynku.
Rys. 3 Zdjęcie budynku DOM DREWNIANY D13
WYRÓŻNIENIE
Nazwa inwestycji: BIODOMEK – Naturalny, mobilny, modułowy dom całoroczny
Projektant: EKODAMA STUDIO Sp. z o.o.
Wyróżnienie za mobilność i elastyczność oraz zastosowanie rozwiązań ograniczających ślad węglowy obiektu.
Budynek wykonano z prefabrykowanej konstrukcji modułowej, dzięki czemu możliwe jest przeniesienie go w inne miejsce oraz zastosowano rozwiązania pozwalające na jego rozbudowę. Ta elastyczność i mobilność stwarzają potencjał do dłuższego użytkowania budynku. Dzięki zastosowaniu fundamentów wkręcanych, ograniczono ingerencję budynku w istniejące zagospodarowanie terenu. W obiekcie zastosowano standardy izolacyjności cieplnej przegród jak dla budynku pasywnego, co wraz z użyciem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w znaczny sposób obniżyło zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. W celu uniknięcia lokalnej emisji zanieczyszczeń i ze względu na niskie potrzeby grzewcze, zastosowano ogrzewanie elektryczne zasilane ze zlokalizowanej w sąsiedztwie budynku instalacji fotowoltaicznej.
Rys. 4 Zdjęcie budynku BIODOMEK
Kategoria „Budynek/zespół budynków użyteczności publicznej”
NAGRODA SPECJALNA DLA INWESTYCJI WYKONANEJ W KONSTRUKCJI DREWNIANEJ
Nazwa inwestycji: Rozbudowa szkoły – Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy
Wykonawca: Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. K.
Nagroda za wzniesienie funkcjonalnego budynku dydaktycznego o niskim zużyciu energii z zastosowaniem materiałów o niewielkim śladzie węglowym.
Inwestycja zrealizowana została jako uzupełnienie kompleksu szkolnego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury drogowej i instalacyjnej, co ograniczyło ingerencję w tereny niezurbanizowane. Trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny wzniesiono przy użyciu prefabrykowanej szkieletowej konstrukcji drewnianej z wykorzystaniem izolacji z wełny drzewnej. Obiekt charakteryzuje się zwartą bryłą, co ogranicza straty ciepła przez ściany zewnętrzne i dach. Zastosowano w nim rozwiązania pozwalające na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania, takie jak przegrody o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz system wentylacji z rekuperacją. Zrealizowano także odnawialne źródło energii w postaci instalacji fotowoltaicznej. Środki te pozwoliły na zredukowanie śladu węglowego, w porównaniu do analogicznych budynków w konstrukcji żelbetowej i murowanej. Dzięki prefabrykacji, ograniczono ilość generowanych na budowie odpadów. Zastosowana technologia stwarza potencjał do odzyskania elementów konstrukcyjnych po zakończeniu cyklu życia budynku.
Rys. 5 Zdjęcie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy
WYRÓŻNIENIE
Nazwa inwestycji: „Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie
Projektant: Pasywny m2
Wyróżnienie za wprowadzenie szeregu rozwiązań obniżających zużycie energii oraz rozszerzenie projektu o elementy edukacyjne, informujące o działaniu budynku, zasadach oszczędzania energii oraz poszanowania środowiska. Obiekt został zaprojektowany zgodnie z zasadami budynku pasywnego. Charakteryzuje się zwartą bryłą, strefowaniem funkcji i rozmieszczeniem przeszkleń dostosowanym do kierunków świata. Wykonany został z zastosowaniem przegród oraz stolarki okiennej, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, co zapewniło znaczne ograniczenie zużycia energii do ogrzewania. Zastosowano również odzysk ciepła w wentylacji, a w celu ograniczenia przegrzewania wykorzystano żaluzje zewnętrzne oraz system nocnego przewietrzania. Budynek poddano próbie szczelności w celu sprawdzenia jakości wykonanych prac budowlanych. Ogrzewanie budynku zapewnione jest głównie przez powietrzną pompę ciepła zasilaną z instalacji fotowoltaicznej.
W budynku zastosowano systemy ograniczające zużycie wody, a także przewidziano zbiornik na wodę deszczową do podlewania zieleni na terenie.
Obiekt zlokalizowany jest w osiedlu mieszkaniowym, co umożliwia dotarcie do niego pieszo lub rowerem.
Rys. 6 Zdjęcie „Myk i promyk” – Samorządowe przedszkole nr 2 w Kościanie
WYRÓŻNIENIE
Nazwa inwestycji: KIDO przedszkole publiczne nr 6
Projektant: XYSTUDIO
Wyróżnienie za zrealizowanie obiektu o wysokich walorach architektonicznych. W budynku zastosowano prefabrykowaną konstrukcję z płyt z drewna klejonego krzyżowo, tworząc przyjazne dla użytkownika przestrzenie wewnętrzne z wyeksponowanym rysunkiem drewna. Budynek zrealizowano w pobliżu zabudowy mieszkaniowej, co pozwala na dojście do niego pieszo lub dojazd na rowerze. Wody opadowe zagospodarowano na działce. Zaprojektowana powierzchnia biologicznie czynna jest większa niż wymagały tego zapisy planu miejscowego. Na części budynku przykrytej dachem płaskim zaprojektowano dach zielony.
Rys. 7 Zdjęcie KIDO przedszkole publiczne nr 6
W kategorii „Budynek wielorodzinny/osiedle domów jednorodzinnych” nie wybrano laureatów.
Dziękujemy za udział z konkursie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym!

Aby wejśc w folder konkursu kliknij w obrazek powyżej

Masz pytanie? |
|
Patronat merytoryczny |
Patronat medialny |
![]() |
|
Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. |
Projekt proklimatycznego domu
NAJLEPSZY PROJEKT PROKLIMATYCZNEGO DOMU
WYNIKI KONKURSU
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs na najlepszy projekt proklimatycznego domu. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o budownictwie ekologicznym i przyjaznym klimatowi wśród studentów i dyplomantów kierunków związanych z architekturą i budownictwem.
Dla zwycięzców przygotowano zagraniczny wyjazd studyjny, związany z tematyką konkursu oraz nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatcha za zajęcie odpowiednio 1, 2 i 3 miejsca..
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 3 prace konkursowe.
LAUREACI KONKURSU NA NAJLEPSZY PROJEKT PROKLIMATYCZNEGO DOMU
1 MIEJSCE ZAJĘŁA ZLATA HRABTSEVICH Z LUBIESZOWA,
STUDENTKA III ROKU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ
Projekt pt. „Modest House” został nagrodzony za połączenie wysokiej jakości architektonicznej z najpełniejszą odpowiedzią na wymagania postawione w regulaminie dotyczące wpływu budynku na środowisko. Na szczególne podkreślenie zasługuje przemyślany wybór lokalizacji - dom uzupełnia istniejącą intensywną miejską zabudowę jednorodzinną. Nowoczesna konstrukcja drewniana redukuje ślad węglowy w cyklu życia budynku. Ponadstandardowa efektywność energetyczna osiągnięta została dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjności przegród zewnętrznych i rozwiązaniom detali budowlanych redukującym mostki termiczne. Rozplanowanie przeszkleń pozwala na pasywne wykorzystanie energii słonecznej w sezonie grzewczym, a zastosowane środki architektoniczne chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem latem, eliminując potrzebę aktywnego chłodzenia. Niskotemperaturowy system grzewczy będzie dobrze współpracował z gruntową pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania wspomagające bioróżnorodność – budki dla ptaków zintegrowane w ścianie zewnętrznej. Projekt pokazuje, że dobrą architekturę, zdrowe i wygodne miejsce do mieszkania i pozytywny wpływ na środowisko można pięknie łączyć.
2 MIEJSCE ZAJĘŁA JULIA LIPIŃSKA Z SIEDLEC,
STUDENTKA IV ROKU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
Projekt został nagrodzony za zastosowanie zasad projektowania cyrkularnego i zaproponowanie rewitalizacji terenu po dawnym PGR z adaptacją istniejącego budynku. Na uwagę zasługuje poszukiwanie rozwiązania zwiększającego intensywność zabudowy, zgodnie ze wskazaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale z nawiązaniem do tradycyjnego układu i w odpowiedniej skali budynków w krajobrazie. Nowoprojektowane domy szeregowe, stanowiące część założenia są współczesne w swoim wyrazie i jednocześnie nawiązują do tradycji poprzez zastosowane proporcje bryły i układ rzutu z charakterystycznym trzonem technicznym z instalacjami i pionami wentylacyjnymi. Zastosowane materiały: kompozyty wapienno-konopne, konstrukcja drewniana, tynki gliniane, cegła rozbiórkowa mają biologiczny obieg cyrkularny i ujemny ślad węglowy. Została przewidziana możliwość adaptacji i przekształceń oraz ułatwienia dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Ogrody warzywne, owocowe, kwiatowe oraz łąki są rozwiązaniami, które wspierają bioróżnorodność. W projekcie zastosowano rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną, takie jak: zwiększona izolacyjność cieplna przegród, w stosunku do aktualnych wymagań; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z przewodami poprowadzonymi w sposób pozwalający na zmianę układu pomieszczeń w budynku; powietrzna pompa ciepła zasilającą niskotemperaturową instalację ogrzewania podłogowego; instalacja paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na miejscu wraz z punktem ładowania pojazdów elektrycznych.
3 MIEJSCE ZAJĘŁA WERONIKA ROEMER Z KÓRNIKA,
STUDENTKA II ROKU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
Projekt domu jednorodzinnego w technologii strawbale doceniono za architekturę współczesną w swoim wyrazie, a jednocześnie korzystającą z tradycyjnych i lokalnych materiałów. Efektywność energetyczna oraz redukcja śladu węglowego została osiągnięta dzięki zastosowaniu zwartej bryły, właściwej orientacji wobec stron świata oraz drewnianej konstrukcji, kostek słomy, tynków glinianych i drewna, czyli materiałów o biologicznym obiegu cyrkularnym. Na szczególną uwagę zasługuje rozszerzenie propozycji konkursowej o możliwość budowy osiedla w systemie strawbale, a zwłaszcza za zaproponowanie przestrzeni wspólnych wspomagających bioróżnorodność, z grządkami oraz szklarniami, przestrzeni społecznych ze straganami i biblioteką przy jednoczesnym minimalizowaniu powierzchni domów mieszkalnych i działek. W zakresie efektywności energetycznej zastosowano następujące rozwiązania: zwiększoną izolacyjność cieplną przegród budowlanych w stosunku do aktualnych wymagań, płytę fundamentową jako element akumulujący ciepło, pompę ciepła połączoną z niskotemperaturową instalacją ogrzewania podłogowego.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
NAGRODY SPECJALNE
Wśród prac nagrodzonych zagranicznym wyjazdem studyjnym, znalazły się projekty:
- Zuzanny Myszker, studentki IV roku Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej,
- Barbary Hanny Kamieniarz, studentki I roku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej,
- Barbary Jamróz, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
- Karoliny Srebro, studentki III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
- Julii Kwapisiewicz, studentki I roku Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej,
- Dominiki Cieplak i Kamila Federygi, studentów I roku II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,
- Natalii Kajki, studentki I roku Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej,
- Magdaleny Borkowskiej, studentki II roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Pobierz folder z nagrodzonymi projektami:
Aby wejśc w folder konkursu kliknij w obrazek powyżej
Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Ekobudownictwo
WYNIKI KONKURSU O EKOBUDOWNICTWIE
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatche.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 4 prace konkursowe.
LAUREACI KONKURSU O EKOBUDOWNICTWIE:
MIEJSCE 1 ZAJĘŁA DOMINIKA BEDNAREK Z CZĘSTOCHOWY, STUDENTKA POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
Infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa.
Rys. 1 Projekt graficzny – Dominika Bednarek
MIEJSCE 2 ZAJĘŁA DARIA BAL Z KALET, STUDENTKA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” porusza temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego.
Rys. 2 Projekt graficzny – Daria Bal
MIEJSCE 3 ZAJĘŁA JULIA WIŚNIEWSKA Z SOSNOWCA, STUDENTKA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Grafikę konkursową doceniono za przekrojowe podjęcie tematu ekobudownictwa i ukazanie szeregu różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie. Praca pokazuje, że ekobudownicto może być rozumiane i osiągane za pomocą zróżnicowanych narzędzi. Na wyróżnienie zasługuje zwrócenie uwagi na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i dbałość o bioróżnorodność - zapewnienie miejsc gniazdowania pszczół.
Rys. 4 Projekt graficzny – Julia Wiśniewska
MIEJSCE 4 ZDOBYŁ MATEUSZ MARCHEWKA Z SIEMKOWIC, STUDENT UCZELNI ŁAZARSKIEGO
Film opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.
Rys. 4 Zrzut ekranu filmu – Mateusz Marchewka. Film dostępny będzie na stronie na stronie konkursu.