Projekt proklimatycznego domu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej domu jednorodzinnego.
Jesteś studentem wyższych studiów I i II-stopnia lub studiów jednolitych wydziałów kształcących architektów lub inżynierów budownictwa?
A może absolwentem z 2021 lub 2022 roku, który chciałby nam pokazać swój projekt dyplomowy?
Zapoznaj się z zasadami konkursu i weź w nim udział. Możesz zrobić to indywidualnie
lub w dwuosobowym zespole.
Stwórz projekt, zgłoś go do konkursu i wygrywaj wspaniałe nagrody!
Na zwycięzców czeka zagraniczny wyjazd studyjny oraz nagrody rzeczowe:
rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch.
Na Twoje zgłoszenie czekamy do 13 czerwca 2022 r. do godz. 16:00.
Masz wątpliwości? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:
1. WEŹ UDZIAŁ
Weź udział w konkursie na najlepszy projekt
proklimatycznego domu jednorodzinnego.
3. ZGŁOŚ SWÓJ PROJEKT
Wyślij zgłoszenie na adres:
konkurs@domzklimatem.gov.pl
4. ZOSTAŃ ZWYCIĘZCĄ
Masz pytanie?
|
|
Patronat merytoryczny |
Patronat medialny |
![]() |
|
Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. |
Wyniki konkursu o ekobudownictwie
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatche.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 4 prace konkursowe.
Laureaci konkursu o ekobudownictwie:
Miejsce 1 zajęła Dominika Bednarek z Częstochowy, studentka Politechniki Wrocławskiej
Infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa.
Rys. 1 Projekt graficzny
Miejsce 2 zajęła Daria Bal z Kalet, studentka Politechniki Śląskiej
Praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” porusza temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego.
Rys. 2 Projekt graficzny
Miejsce 3 zajęła Julia Wiśniewska z Sosnowca, studentka Politechniki Śląskiej
Grafikę konkursową doceniono za przekrojowe podjęcie tematu ekobudownictwa i ukazanie szeregu różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie. Praca pokazuje, że ekobudownicto może być rozumiane i osiągane za pomocą zróżnicowanych narzędzi. Na wyróżnienie zasługuje zwrócenie uwagi na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i dbałość o bioróżnorodność - zapewnienie miejsc gniazdowania pszczół.
Rys. 3 Projekt graficzny
Miejsce 4 zdobył Mateusz Marchewka z Siemkowic, student Uczelni Łazarskiego
Film opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.
Rys. 4 Zrzut ekranu filmu
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
Pobierz folder z nagrodzonymi projektami:
Masz pytanie?
|
|
Patronat merytoryczny |
Patronat medialny |
![]() |
|
Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. |