wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów

Projekt proklimatycznego domu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej domu jednorodzinnego.

Jesteś studentem wyższych studiów I i II-stopnia lub studiów jednolitych wydziałów kształcących architektów lub inżynierów budownictwa? 

A może absolwentem z 2021 lub 2022 roku, który chciałby nam pokazać swój projekt dyplomowy?

 Zapoznaj się z zasadami konkursu i weź w nim udział. Możesz zrobić to indywidualnie 
lub w dwuosobowym zespole.

Stwórz projekt, zgłoś go do konkursu i wygrywaj wspaniałe nagrody! 

Na zwycięzców czeka zagraniczny wyjazd studyjny oraz nagrody rzeczowe:
 rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch.

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 13 czerwca 2022 r. do godz. 16:00.

Masz wątpliwości? Sprawdź najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:

FAQ

1. WEŹ UDZIAŁ

Weź udział w konkursie na najlepszy projekt
proklimatycznego domu jednorodzinnego.

2. ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM

3. ZGŁOŚ SWÓJ PROJEKT

Wyślij zgłoszenie na adres:
konkurs@domzklimatem.gov.pl

Wyślij

4. ZOSTAŃ ZWYCIĘZCĄ

Masz pytanie?
Wyślij je na adres: konkurs@domzklimatem.gov.pl

Zadzwoń pod numer: 503-474-476

 

 

Patronat merytoryczny

Patronat medialny 

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wyniki konkursu o ekobudownictwie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować w ciekawy sposób ekologiczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Dla zwycięzców konkursu przygotowano nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną i smartwatche. 

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury nagrodziło 4 prace konkursowe.

Laureaci konkursu o ekobudownictwie:

Miejsce 1 zajęła Dominika Bednarek z Częstochowy, studentka Politechniki Wrocławskiej

Infografika na temat nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie została nagrodzona za czytelne przedstawienie dwóch rozwiązań, których zastosowanie może przynieść szereg korzyści w kontekście ekologii i kształtowania odpowiedzialnego klimatycznie środowiska zbudowanego. Oba rozwiązania – beton konopny i fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe nie są jeszcze powszechnie stosowane, ale mają ogromny potencjał. Jednocześnie, za pomysłowe uznano połączenie rozwiązań o zupełnie różnym charakterze – naturalnego materiału budowlanego na bazie roślin z nowoczesną, innowacyjną technologią ogniw perowskitowych. Pozwala to dostrzec i docenić różne drogi, które mogą prowadzić do rozwoju ekobudownictwa. 

Rys. 1 Projekt graficzny

Miejsce 2 zajęła Daria Bal z Kalet, studentka Politechniki Śląskiej

Praca pt.: „Budownictwo cyrkularne” porusza temat konieczności przekształcenia gospodarki zasobami w model cyrkularny. W sposób wyczerpujący odpowiada na postawione przed uczestnikami zadanie i spełnia kryteria oceny prac konkursowych. Infografika pokazuje przykładowe rozwiązania, nawiązując do zrealizowanych projektów. Na schematach wyjaśnia także kluczowe zasady projektowania cyrkularnego w kontekście architektury i budownictwa. Na uwagę zasługuje również uwypuklenie kwestii współpracy wielu interesariuszy związanych z procesem budowlanym, która jest tak istotna dla projektowania budynków zgodnie z ideą obiegu zamkniętego.

Rys. 2 Projekt graficzny

Miejsce 3 zajęła Julia Wiśniewska z Sosnowca, studentka Politechniki Śląskiej

Grafikę konkursową doceniono za przekrojowe podjęcie tematu ekobudownictwa i ukazanie szeregu różnych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają tworząc zrównoważony, przyjazny dla środowiska budynek. Dodatkowym atutem pracy jest jej użyteczność w kontekście publikacji i upowszechniania wiedzy o ekobudownictwie. Praca pokazuje, że ekobudownicto może być rozumiane i osiągane za pomocą zróżnicowanych narzędzi. Na wyróżnienie zasługuje zwrócenie uwagi na kwestię gospodarki obiegu zamkniętego i dbałość o bioróżnorodność - zapewnienie miejsc gniazdowania pszczół.  

Rys. 3 Projekt graficzny

Miejsce 4 zdobył Mateusz Marchewka z Siemkowic, student Uczelni Łazarskiego

Film opowiada o rodzinie, która postanowiła przekształcić swój zużywający dużo energii dom w obiekt bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jury doceniło przystępny sposób przekazania praktycznej, rzetelnej wiedzy, przy zachowaniu ciekawej i lekkiej formy. Uznanie zdobyło także podanie konkretnych wyliczeń i rozwiązań technicznych oraz wskazanie sposobu uzyskania finansowania dla przedsięwzięcia.

Rys. 4 Zrzut ekranu filmu

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Pobierz folder z nagrodzonymi projektami:

 FOLDER O EKOBUDOWNICTWIE


 

Masz pytanie?
Wyślij je na adres: konkurs@domzklimatem.gov.pl

 

 

Patronat merytoryczny

Patronat medialny 

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.