
12 października odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom budowy osiedla mieszkaniowego w Środzie Śląskiej przez spółkę Polskie Domy Drewniane S.A. Na konferencji podpisana została umowa zakupu gruntu przez ww. spółkę. Będzie to pierwsza tak duża realizacja PDD, w ramach której spółka wybuduje 4-kondygnacyjne budynki wielorodzinne w technologii szkieletowej drewnianej - łącznie ok. 800 lokali. Konstrukcje wzniesione przez PDD spełniają założenia zrównoważonego budownictwa, wykorzystując naturalne surowce i odnawialne źródła energii. Powstałe budynki cechuje wysoka jakość, niskoemisyjność oraz nowoczesny design.
W wydarzeniu wzięli udział prezes PDD Tomasz Szlązak, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, burmistrz Środy Śl. Adam Ruciński oraz zaproszeni goście.
W trakcie spotkania prelekcje wygłosił Szymon Tumielewicz, Zastępca Dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę ekologicznego budownictwa w działaniach i projektach MKiŚ, wskazał powiązane inicjatywy takie jak Dom z klimatem (w tym trwająca kampania informacyjna), Mój prąd, Czyste powietrze, Moja woda oraz zadeklarowała wsparcie dla działań PDD i gminy w powyższym zakresie, w tym informowanie o postępach prac na stronie: https://www.domzklimatem.gov.pl/.
Na konferencji poruszona została tematyka rozwoju na polu ochrony środowiska w zakresie przyszłościowego spojrzenia na budownictwo. Takie działania to krok w stronę odpowiedniego zbilansowania pomysłów do realizacji globalnych planów ekologicznych.
Polskie Domy Drewniane SA to spółka zajmująca się tworzeniem budynków mieszkalnych, usługowych oraz mieszkalno-usługowych, wykorzystując nowoczesne technologie drewniane. Z tego względu, podkreślona została waga ekologicznego budownictwa w działaniach i projektach MKiŚ. Z analiz spółki wynika, że na zakupionym obszarze powstanie osiedle składające się z ok. 27 czterokondygnacyjnych budynków, z ok. 800 lokalami mieszkalnymi. Spółka planuje budowę mieszkań, o różnej powierzchni użytkowej. Ostateczna wielkość poszczególnych lokali zostanie ustalona po wcześniejszej analizie potrzeb lokalnej społeczności.
Budynki mieszkalne, jak i zaplanowane punkty usługowe, zostaną zaprojektowane i wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Ta dynamicznie rozwijająca się na świecie technologia, gwarantuje nie tylko skrócenie czasu realizacji inwestycji, ale też ograniczenie śladu węglowego, bezpieczeństwo i trwałość – 80% prac związanych z powstawaniem budynku jest wykonywanych w kontrolowanych warunkach w wyspecjalizowanych fabrykach. Dzięki temu jakość oraz koszty są na bieżąco monitorowane. To pozwala technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego konkurować z innymi, powszechnie wykorzystywanymi technologiami. Zwłaszcza, że naturalne właściwości drewna służą przyszłym mieszkańcom i pozwalają im w perspektywie długoterminowej zyskać na niższych kosztach eksploatacyjnych, w tym kosztach ogrzewania. Oszczędności z tego tytułu będą na poziomie ok. 10% w porównaniu do tradycyjnej technologii.
Montaż pierwszych budynków w Środzie Śląskiej w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.
POLECAMY

Do 13 czerwca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Zgłoszenia konkursowe mogą nadsyłać studenci i absolwenci architektury oraz budownictwa.

Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program "Moje Ciepło" wystartował.
.jpg)
15 kwietnia 2022 r. uruchomiono nabór do programu Mój Prąd 4.0. Jakie są warunki programu? Kto może otrzymać dofinansowanie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami.

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku.

Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności.