
12 października odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom budowy osiedla mieszkaniowego w Środzie Śląskiej przez spółkę Polskie Domy Drewniane S.A. Na konferencji podpisana została umowa zakupu gruntu przez ww. spółkę. Będzie to pierwsza tak duża realizacja PDD, w ramach której spółka wybuduje 4-kondygnacyjne budynki wielorodzinne w technologii szkieletowej drewnianej - łącznie ok. 800 lokali. Konstrukcje wzniesione przez PDD spełniają założenia zrównoważonego budownictwa, wykorzystując naturalne surowce i odnawialne źródła energii. Powstałe budynki cechuje wysoka jakość, niskoemisyjność oraz nowoczesny design.
W wydarzeniu wzięli udział prezes PDD Tomasz Szlązak, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, burmistrz Środy Śl. Adam Ruciński oraz zaproszeni goście.
W trakcie spotkania prelekcje wygłosił Szymon Tumielewicz, Zastępca Dyrektora w Departamencie Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę ekologicznego budownictwa w działaniach i projektach MKiŚ, wskazał powiązane inicjatywy takie jak Dom z klimatem (w tym trwająca kampania informacyjna), Mój prąd, Czyste powietrze, Moja woda oraz zadeklarowała wsparcie dla działań PDD i gminy w powyższym zakresie, w tym informowanie o postępach prac na stronie: https://www.domzklimatem.gov.pl/.
Na konferencji poruszona została tematyka rozwoju na polu ochrony środowiska w zakresie przyszłościowego spojrzenia na budownictwo. Takie działania to krok w stronę odpowiedniego zbilansowania pomysłów do realizacji globalnych planów ekologicznych.
Polskie Domy Drewniane SA to spółka zajmująca się tworzeniem budynków mieszkalnych, usługowych oraz mieszkalno-usługowych, wykorzystując nowoczesne technologie drewniane. Z tego względu, podkreślona została waga ekologicznego budownictwa w działaniach i projektach MKiŚ. Z analiz spółki wynika, że na zakupionym obszarze powstanie osiedle składające się z ok. 27 czterokondygnacyjnych budynków, z ok. 800 lokalami mieszkalnymi. Spółka planuje budowę mieszkań, o różnej powierzchni użytkowej. Ostateczna wielkość poszczególnych lokali zostanie ustalona po wcześniejszej analizie potrzeb lokalnej społeczności.
Budynki mieszkalne, jak i zaplanowane punkty usługowe, zostaną zaprojektowane i wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Ta dynamicznie rozwijająca się na świecie technologia, gwarantuje nie tylko skrócenie czasu realizacji inwestycji, ale też ograniczenie śladu węglowego, bezpieczeństwo i trwałość – 80% prac związanych z powstawaniem budynku jest wykonywanych w kontrolowanych warunkach w wyspecjalizowanych fabrykach. Dzięki temu jakość oraz koszty są na bieżąco monitorowane. To pozwala technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego konkurować z innymi, powszechnie wykorzystywanymi technologiami. Zwłaszcza, że naturalne właściwości drewna służą przyszłym mieszkańcom i pozwalają im w perspektywie długoterminowej zyskać na niższych kosztach eksploatacyjnych, w tym kosztach ogrzewania. Oszczędności z tego tytułu będą na poziomie ok. 10% w porównaniu do tradycyjnej technologii.
Montaż pierwszych budynków w Środzie Śląskiej w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.