
Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy. Dzięki realnemu wsparciu z programu osoby fizyczne mogą otrzymać dofinansowania na budowę systemów, zatrzymujących wodę opadową do ponownego użycia na terenie prywatnej posesji.
Poprzednie dwie edycje programu „Moja Woda” cieszyły się ogromną popularnością wśród Polaków i to sprawiło, że postanowiono uruchomić jego kolejną odsłonę, a później też zwiększyć na nią środki.
Zainteresowanie to wynika z faktu, że coraz częściej doświadczamy negatywnych skutków zmian klimatu – susz czy błyskawicznych podtopień, w związku z czym potrzebne są inwestycje, które usprawnią zatrzymywanie opadów w miejscu ich wystąpienia, zmniejszą ryzyko podtopień i złagodzą skutki suszy nawet w ramach gospodarstw domowych, a to do takich osób skierowany jest program „Moja Woda”. Poza tym skuteczne wykorzystanie wody deszczowej pomaga rozwiązać problem odprowadzenia jej do kanalizacji, a dodatkowo pozwala na oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwie domowym. Deszczówka może służyć do podlewania roślin oraz prac porządkowych.
Dla kogo?
Program „Moja Woda”, tak jak w poprzednich edycjach, skierowany jest to osób fizycznych, będących właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z tego programu. Dofinansowanie dotyczy również właścicieli, współwłaścicieli oraz użytkowników wieczystych nieruchomości, na których rozpoczęto lub dopiero planowana jest budowa domu jednorodzinnego. Ważne jednak jest, aby budynek został oddany do użytkowania przed złożeniem dokumentów do wypłaty.
Na co?
Dofinansowanie obejmuje zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę oraz uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych, gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”, retencjonowania w gruncie i na dachach oraz wykorzystywania zebranej wody z pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.
Dofinansowanie
Za pośrednictwem funduszy wojewódzkich można otrzymać do 6 tys. zł dotacji, która obejmuje do 80% kosztów kwalifikowanych, na utworzenie na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych. Wnioski o rozliczenie razem z dokumentami potwierdzającymi wydatek oraz potwierdzającymi wykonanie należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronach wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
POLECAMY

3 października 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona adaptacji i mitygacji miast do zmian klimatu oraz roli architektury, budownictwa i błękitno-zielonej infrastruktury w tym procesie.

Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i minimalizm, wykorzystanie ekologicznych materiałów oraz odpowiedziane praktyki budowlane.

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.