Drewniany budulec dominował w polskich miasteczkach i wsiach od zarania dziejów do połowy dziewiętnastego wieku.
Codziennie zużywamy energię potrzebną do działania urządzeń domowych jak i całego budynku.
Konkurs o ekobudownictwie
„Dom z klimatem” to dom, który nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy wzrost poziomu świadomości ekologicznej Polaków.
Pod koniec sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach przeprowadzono eksperyment pożarowy
Nieustannie rozwijająca się gałąź budownictwa drewnianego odkrywa nowe możliwości i techniki, wpływając na wygląd i kształt zabudowań.
Wyższe dotacje i większa współpraca z gminami. Startuje druga część programu czyste powietrze.
Już 9 listopada o godzinie 11:15 oglądaj na naszym Facebooku transmisję konferencji #EkoSfera
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło 6 inwestycji oraz przyznało dwa wyróżnienia w konkursie organizowanym w ramach kampanii „Dom z klimatem”.
- ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa murowanego.
Budynek Centrum Promocji Drewna w Łukowie został wyróżniony w konkursie „Projekt z klimatem”. Zachęcamy do lektury rozmowy o tej inwestycji z Nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków - Grzegorzem Ussem.
Unihouse jest jedną z największych, europejskich firm w branży budownictwa modułowego. Z powodzeniem realizuje projekty ma rynku norweskim, szwedzkim, duńskim czy polskim.
Poznajmy kolejną firmę wyróżnioną w konkursie "Dom z klimatem". Toya Design - to autorska pracownia designersko-architektoniczna, która "postawiła na drewno".
Dom pod Żaglami, który pełni funkcję ośrodka opiekuńczo-wychowawczego został nagrodzony w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
„Dom z klimatem” i „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii” to projekty Ministerstwa Klimatu i Środowiska sprzyjające rozwojowi nowoczesnych i proekologicznych rozwiązań.
Rozmowa o drewnie z laureatem konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
W Polsce coraz większą popularnością cieszy się budownictwo energooszczędne.
Zachęcamy do lektury wywiadu z kolejnym laureatem konkursu "Dom z klimatem".
Zdrowy dom jest bardzo ważnym aspektem w życiu Polaków i zyskuje na znaczeniu, jako siła napędowa remontów oraz nowych inwestycji. Warto budować i remontować z myślą o człowieku i klimacie.
1 lipca 2021 r. zaczęły obowiązywać istotne zmiany w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”
Zachęcamy do lektury wywiadu z profesorem architektem Jarosławem Szewczykiem - o współczesnym budownictwie drewnianym, innowacyjnych drapaczach chmur oraz trendach w zakresie budownictwa.
Poznajmy wyjątkowy dom w Kiełpinie.
To drapaczom chmur metropolie zawdzięczają niechlubne określenie dżungli z betonu i stali. A gdyby tak przy ich wznoszeniu postawić na materiał jeszcze do niedawna kojarzący się wyłącznie z budownictwem jednorodzinnym – na drewno?
Zachęcamy do lektury artykułu, w którym obalamy mity o budownictwie drewnianym
Proekologiczne podejście do życia staje się normą, a nawet obowiązkiem każdego z nas. Nie dziwi więc, że ekotrendy zauważalne są również w budownictwie.
Zachęcamy do obejrzenia programu "Dobre klimaty", tym razem poznamy właściwości materiałów izolacyjnych.
Projektowanie i wznoszenie obiektów ekologicznych to niekwestionowana przyszłość branży architektonicznej oraz budowlanej.
Startuje konkurs na projekt domu ekologicznego!
25 stycznia 2022 r. uruchomiona została kolejna, trzecia część Programu, dedykowana dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania.
Zmiany klimatu mają wpływ nie tylko na ekosystemy, ale również na funkcjonowanie społeczeństw całego świata. W 2015 roku Polska wraz z 194 sygnatariuszami podpisała Porozumienie paryskie.
Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.
Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności.
Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami.
15 kwietnia 2022 r. uruchomiono nabór do programu Mój Prąd 4.0. Jakie są warunki programu? Kto może otrzymać dofinansowanie?
Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program "Moje Ciepło" wystartował.
Do 13 czerwca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Zgłoszenia konkursowe mogą nadsyłać studenci i absolwenci architektury oraz budownictwa.
W obliczu kurczących się zasobów kopalnych paliw stałych na Ziemi, wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkowania energii staje się koniecznością.
Podjęcie decyzji o budowie domu, to pierwszy krok w kierunku zamieszkania we własnych czterech kątach. W ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem domu z drewna.
Już od najmłodszych lat kształtujemy proekologiczne postawy u dzieci. Maluchy uczą się segregować odpady, starszaki zapoznają się z obiegiem wody i metodami recyklingu.
Z zielenią miejską kojarzą się przede wszystkim parki. Jednak na terenach zurbanizowanych, oprócz alejek obsadzonymi różnymi gatunkami drzew i krzewów, można spotkać zieleńce, skwery, czy ogródki działkowe.
Gospodarka o obiegu zamkniętym (ekonomia cyrkularna) polega na ponownym użyciu i recyklingu produktów tak długo, jak to jest możliwe.
I miejsce w konkursie zdobyła Zlata Hrabtsevich, studentka III roku Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, za swój projekt zatytułowany Modest House.
II miejsce w konkursie zdobyła Julia Lipińska, studentka IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, za przedstawienie pomysłu na rewitalizację terenu po dawnym PGR.
III miejsce w konkursie pt. „Projekt proklimatycznego domu” zajęła Weronika Roemer. Studentka Politechniki Wrocławskiej, otrzymała nagrodę za projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
Trwa II edycja konkursu organizowanego przez MKiŚ oraz OW SARP, która jest skierowana do architektów, inwestorów oraz wykonawców.
To już ostatni dzień na udział w konkursie. Zgłoś swoją pracę.
Aktualna sytuacja geopolityczna, której następstwem jest trwający na świecie kryzys energetyczny, wymusza wypracowanie nowego podejścia do korzystania z zasobów naturalnych.
Trwający kryzys energetyczny sprawia, że musimy bardziej zwracać uwagę, w jaki sposób rozporządzamy naszymi zasobami finansowymi i energetycznymi.
8 listopada 2022 roku w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym uwzględniającym zmiany klimatu.
Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i minimalizm. Bryły domów są proste i energooszczędne.
Od 15 grudnia 2022 r. zmienia się poziom dofinansowania w ramach Programu Mój Prąd 4.0. W nowej odsłonie programu zwiększono dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, które wyniesie maksymalnie 6000 zł i do magazynu energii elektrycznej które wyniesie maksymalnie 16 000 zł.
Czy da się zbudować dom funkcjonalny, a na dodatek oryginalny? Tak! Dowodzi temu Dom Kontrastowy zaprojektowany przez Pasywny m2.
Budynki użyteczności publicznej mogą być nowoczesne, energooszczędne, a także ekologiczne dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów budowlanych. O budownictwie drewnianym rozmawiamy z laureatem nagrody specjalnej w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Powszechnie wiadomo, że drewno jest wytrzymałym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Budynki drewniane są ekologiczne i wyróżniają się krótkim czasem budowy.
Budownictwo w technologii prefabrykowanego drewna jest na świecie coraz popularniejsze.
Efektywne zagospodarowanie wód opadowych oraz roztopowych może przynieść wiele korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego, a także spore oszczędności dla budżetu domowego.
Ogród deszczowy to nasadzenia rodzimych roślin (dobrze funkcjonujących w środowisku podmokłym) na podłożu o dobrej przepuszczalności i chłonności wody.
Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.
Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.
Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.
Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.
Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?
Akceptuję regulamin oraz politykę RODO.