








Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy wzrost poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Coraz większą wagę przywiązujemy do dbałości o środowisko naturalne, zaczynamy też dostrzegać, że to właśnie nasze codzienne wybory i decyzje mają wpływ na otoczenie, w którym żyjemy i na to, co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Do jednej z ważniejszych życiowych decyzji należy to, gdzie i jak będziemy mieszkać. Dlatego myśląc o własnych czterech kątach, oprócz wygody i funkcjonalności, nie zapominajmy o parametrach związanych z energooszczędnością oraz o wyborze ekologicznych źródeł ciepła.
„Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców.
Jeżeli jesteś posiadaczem własnego domu, zastanów się nad skorzystaniem z jednego z rządowych programów, dzięki którym otrzymasz dodatkowe środki na instalację ekologicznych rozwiązań.
W ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymasz dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Warto również rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. W ramach programu „Mój prąd” możesz wystąpić o zwrot do 50% kosztów takiej inwestycji - maksymalnie 5 tys. zł na instalację. Jeśli nie korzystasz z dotacji, możesz odliczyć koszt inwestycji od podatku, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Zagospodarowanie deszczówki, to nie tylko oszczędność, ale również sposób na radzenie sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W ramach programu „Moja Woda” możesz otrzymać środki na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości.
Paradoksalnie wcale nie potrzeba wiele wysiłku, żeby również Twój dom miał klimat. I nie chodzi tutaj o nastrojowe elementy wystroju wnętrza, ale o rozwiązania, które pozytywnie wpłyną zarówno na otoczenie jak i na domowy budżet.
POLECAMY

Do 13 czerwca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Zgłoszenia konkursowe mogą nadsyłać studenci i absolwenci architektury oraz budownictwa.

Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program "Moje Ciepło" wystartował.
.jpg)
15 kwietnia 2022 r. uruchomiono nabór do programu Mój Prąd 4.0. Jakie są warunki programu? Kto może otrzymać dofinansowanie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami.

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku.

Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności.