
W Polsce coraz większą popularnością cieszy się budownictwo energooszczędne. Tego typu konstrukcje minimalizują straty ciepła oraz ograniczają zużycie energii, przez co budynek staje się tańszy w utrzymaniu - zapotrzebowanie na energię użytkową w energooszczędnym domu w ciągu roku nie powinno przekraczać poziomu 40 kWh/m2 (jest to tzw. standard NF40).
Budownictwo energooszczędne to przede wszystkim technologie pozwalające na zmniejszenie utraty ciepła. Oprócz specjalistycznych systemów, jak dobrze dobrana izolacja termiczna budynku, stolarka okienna i drzwiowa, odpowiednia wentylacja i ogrzewanie oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (na przykład poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych i/lub pomp ciepła czy kolektorów słonecznych), budynek powinien mieć też odpowiednią orientację względem stron świata i przemyślane rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Sama bryła budynku też nie powinna być przypadkowa - odpowiednie proporcje oraz prosta konstrukcja mają znaczący wpływ na zmniejszenie utraty ciepła.
Budownictwo energooszczędne, oprócz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku, zapewnia też lepszą izolację akustyczną oraz sprzyja zdrowiu poprzez korzystny mikroklimat - dzięki dobrej wentylacji zmniejsza się wilgotność w pomieszczeniach, a co za tym idzie nie rozwijają się grzyby czy pleśnie, które powodują m. in. alergie i inne dolegliwości zdrowotne oraz dyskomfort przebywania w nich.
Energooszczędne budownictwo, a zielona energia
Pozyskiwanie energii odnawialnej to konieczność, by energooszczędny dom faktycznie był opłacalny. To między innymi dlatego z roku na rok w Polsce powstaje coraz więcej mikroinstalacji fotowoltaicznych, tj. instalacji o mocy do 50 kW. Ceny energii rosną, zatem taka inwestycja w perspektywie kilku lat jest bardzo opłacalna. Pozyskiwanie prądu z fotowoltaiki (PV) nie tylko gwarantuje nam niezależność, ale ma też bardzo pozytywny wpływ na środowisko, w tym przede wszystkim na ograniczenie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna to prosty sposób na zmniejszenie wysokości faktur za prąd - panele zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Prąd uzyskiwany z takiej instalacji jest darmowy, jednak sam zakup wiążę się z pewnymi wydatkami.
Fot. Profesjonalne przygotowanie oferty instalacji fotowoltaicznej.
Średni koszt zakupu kompletnej mikroinstalacji fotowoltaicznej waha się między 15 000, a 40 000 złotych w zależności od jej wielkości. Panele można zamontować na dachu budynku lub na gruncie. Jest to nie tylko proekologiczne, ale też bardzo opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza, że na samą instalację można uzyskać dofinansowanie.
Przy wyborze fotowoltaiki warto zdać się na ekspertów - kompetentny specjalista pomoże wybrać instalację odpowiednią do naszych potrzeb i warunków, dzięki czemu rachunki ograniczą się jedynie do tzw. opłat stałych, ponoszonych przez wszystkich odbiorców końcowych.
Fot. Montaż instalacji fotowoltaicznej
Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?
Choć koszty instalacji fotowoltaicznej są dość wysokie, cała inwestycja zwraca się stosunkowo szybko - średnio w przeciągu 5-7 lat. Zależy to od kilku czynników, między innymi od jakości komponentów, wysokości dofinansowania czy też średniego zużycia energii. Mimo wszystko, nie ma wątpliwości, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna nie tylko w przypadku energooszczędnych budynków, ale też standardowego budownictwa.
mgr inż. Kamil Andruszkiewicz - właściciel firmy ecoABM
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.