
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło 6 inwestycji oraz przyznało dwa wyróżnienia w konkursie organizowanym w ramach kampanii „Dom z klimatem”. Do konkursu można było zgłaszać zrealizowane inwestycje, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.
Projekty podlegały ocenie pod kątem pozytywnego wpływu budynku na klimat – wykorzystania odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych rozwiązań technicznych sprzyjających oszczędności zasobów. Kolejną ocenianą kwestią była jakość architektoniczna – estetyka, ergonomia, definicja przestrzeni i dopasowanie do otoczenia. Punktacji podlegała także zgodność z zasadami wiedzy technicznej w zakresie projektowania i wykonawstwa ze szczególnym uwzględnieniem poprawności konstrukcji drewnianej.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach. W wyniku obrad i przyznanych punktów, kapituła konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców.
Laureaci
Kategoria I – Budynek mieszkalny jednorodzinny lub osiedle takich domów
Architekt: ArDj - za projekt budynku jednorodzinnego w Kiełpinie.
Wykonawca: Tadeks Fertig Haus - za realizację budynku jednorodzinny klasy premium w Amsterdamie.
Kategoria II - Budynek wielorodzinny
Wykonawca: Unihouse S.A. – za realizację budynku wielorodzinnego Kaldnes Dockside bygg F w Norwegii.
Wykonawca: Przedsiębiorstwo PARTNER sp. z o.o. – za nadbudowę na budynku Hotelu Pracowniczego Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” w Szczecinie.
Kategoria III „Obiekt użyteczności publicznej”
Wykonawca: Ekoinbud – za realizację budynku oświatowego w miejscowości Blizne Łaszczyńskiego.
Inwestor: Gdańska Infrastruktura Społeczna sp. z o.o. - za inwestycję Gdański Dom Integracyjno-Rodzinny – „Dom pod Żaglami”.
Wyróżnienia
Przyznano także dwa wyróżnienia za zastosowanie rozwiązań, które sprzyjają ochronie klimatu.
Kategoria I – Budynek mieszkalny jednorodzinny lub osiedle takich domów
Architekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak – za projekt domu nad jeziorem w Kruteczku.
Kategoria III – Obiekt użyteczności publicznej
Inwestor: Nadleśnictwo Łuków – za inwestycję Centrum Promocji Drewna.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
POLECAMY

Do 13 czerwca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Zgłoszenia konkursowe mogą nadsyłać studenci i absolwenci architektury oraz budownictwa.

Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program "Moje Ciepło" wystartował.
.jpg)
15 kwietnia 2022 r. uruchomiono nabór do programu Mój Prąd 4.0. Jakie są warunki programu? Kto może otrzymać dofinansowanie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami.

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku.

Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności.