
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło 6 inwestycji oraz przyznało dwa wyróżnienia w konkursie organizowanym w ramach kampanii „Dom z klimatem”. Do konkursu można było zgłaszać zrealizowane inwestycje, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.
Projekty podlegały ocenie pod kątem pozytywnego wpływu budynku na klimat – wykorzystania odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych rozwiązań technicznych sprzyjających oszczędności zasobów. Kolejną ocenianą kwestią była jakość architektoniczna – estetyka, ergonomia, definicja przestrzeni i dopasowanie do otoczenia. Punktacji podlegała także zgodność z zasadami wiedzy technicznej w zakresie projektowania i wykonawstwa ze szczególnym uwzględnieniem poprawności konstrukcji drewnianej.
Konkurs odbywał się w trzech kategoriach. W wyniku obrad i przyznanych punktów, kapituła konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców.
Laureaci
Kategoria I – Budynek mieszkalny jednorodzinny lub osiedle takich domów
Architekt: ArDj - za projekt budynku jednorodzinnego w Kiełpinie.
Wykonawca: Tadeks Fertig Haus - za realizację budynku jednorodzinny klasy premium w Amsterdamie.
Kategoria II - Budynek wielorodzinny
Wykonawca: Unihouse S.A. – za realizację budynku wielorodzinnego Kaldnes Dockside bygg F w Norwegii.
Wykonawca: Przedsiębiorstwo PARTNER sp. z o.o. – za nadbudowę na budynku Hotelu Pracowniczego Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” w Szczecinie.
Kategoria III „Obiekt użyteczności publicznej”
Wykonawca: Ekoinbud – za realizację budynku oświatowego w miejscowości Blizne Łaszczyńskiego.
Inwestor: Gdańska Infrastruktura Społeczna sp. z o.o. - za inwestycję Gdański Dom Integracyjno-Rodzinny – „Dom pod Żaglami”.
Wyróżnienia
Przyznano także dwa wyróżnienia za zastosowanie rozwiązań, które sprzyjają ochronie klimatu.
Kategoria I – Budynek mieszkalny jednorodzinny lub osiedle takich domów
Architekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak – za projekt domu nad jeziorem w Kruteczku.
Kategoria III – Obiekt użyteczności publicznej
Inwestor: Nadleśnictwo Łuków – za inwestycję Centrum Promocji Drewna.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.