
Budynki użyteczności publicznej mogą być nowoczesne, energooszczędne a także ekologiczne dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów budowlanych. O budownictwe drewnianym rozmawimy z firmą Ekoinbud, laureatem nagrody specjalnej w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dlaczego budynek szkoły w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy, nagrodzony nagrodą specjalną w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, został wykonany w technologii budownictwa drewnianego?
Czy technologia była narzucona przez inwestora, czy zadecydowały o tym inne względy?
Inwestor od początku wybrał technologię opartą o ekologiczną konstrukcję drewnianą.
To nowoczesna gmina, która chciała wykonać budynek nowoczesny, ekologiczny a także energooszczędny. Stężyca to środek Kaszub i w takim miejscu ekologia jest nawet ważniejsza niż w mieście. Dlatego też inwestor, który ma wokół siebie jeziora i lasy chciał wybudować obiekt energooszczędny z naturalnych materiałów.
Co stanowiło największe wyzwanie podczas projektowania i rozbudowy szkoły w Stężycy?
Połączenie starej szkoły z nową, czyli sprostanie wymaganiom przeciwpożarowym. Poradzono sobie z tym problemem poprzez zastosowanie materiałów o podwyższonej ognioodporności oraz rozwiązań systemowych. Problemem była także mała działka, ale przez przemyślane działania udało się zrealizować tą inwestycję. Dla samej budowy problem stanowiła piwnica, w której znajdowały się szatnie. Kondygnacje podziemne zawsze są trudniejsze, bardziej czasochłonne i na pewno finalnie droższe.
Priorytetem było wykonanie zabezpieczenia fundamentów istniejącej szkoły poprzez wykonanie palisady wzdłuż linii granicy wykopów pod nowy budynek. Bez powyższych prac budynek istniejącej szkoły mógłby częściowo zsunąć się do wykopu.
Jakie rozwiązania zastosowano, by budynek był niskoemisyjny i energooszczędny?
Cała konstrukcja budynku (poza częścią podziemną) wykonana jest w technologii prefabrykatów drewnianych, wypełnionych materiałem termoizolacyjnym. Zastosowanie ekologicznych włókien drzewnych jako izolacji oraz materiałów drewnopochodnych, stanowiących szkielet budynku pozwala na komfortowe użytkowanie ciepłego budynku bez wilgoci technologicznej. Wykorzystywane przez nas materiały izolują efektywnie ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym, jednocześnie chronią przed ciepłem zewnętrznym latem. Przy całkowitej dyfuzyjności materiału powodującej oddychanie ścian, uzyskujemy najwyższy komfort pomieszczeń wewnątrz obiektu, a powstały klimat sprzyja również alergikom. Budynek posiada również fotowoltaikę.
Jak wygląda kwestia utrzymania obiektu użyteczności publicznej wykonanego w technologii drewnianej? Czy opłaty są niższe niż w przypadku obiektu murowanego?
Kwestia utrzymania obiektu wykonanego w technologii drewnianej prefabrykowanej jest zbliżona do budynku wykonanego w technologii tradycyjnej murowanej.
Zasadniczą różnicą, a zarazem niewątpliwym atutem są niższe koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania obiektu. Niski współczynnik przenikalności ciepła przegród budynku, a także innowacyjne materiały izolacyjne wykorzystywane przy budowie ścian gwarantują obniżenie kosztów ogrzewania naszych budynków nawet o 60% w stosunku
do obiektów wznoszonych w technologii murowanej lub żelbetowej. Stosujemy naturalne, oddychające materiały, które pozwalają uniknąć zagrzybienia oraz skraplania pary wodnej na ścianach.
Czy obiekty wykonane w technologii drewnianej są zdrowsze dla jego użytkowników niż obiekty murowane?
Projektując budynki modułowe stosujemy przede wszystkim energooszczędne i ekologiczne materiały izolacyjne pochodzące z naturalnych włókien drzewnych certyfikowanych systemów. Cechują się one m.in. pełną dyfuzyjnością, powodującą „oddychanie” ścian, co prowadzi do uzyskania wyjątkowego komfortu wewnątrz pomieszczeń (m.in. stała temperatura) tworząc przyjazny i ekologiczny mikroklimat.
Wykorzystywane materiały niezwykle efektywnie izolują ściany zewnętrzne i dach budynku w okresie zimowym i chronią przed ciepłem zewnętrznym latem, co prowadzi
do uzyskania znacznych oszczędności związanych z ogrzewaniem i wychładzaniem budynku.
Jak długo zajęło wzniesienie budynku?
Budynek wzniesiono w 5 miesięcy, przy czym najwięcej czasu zajęła część dotycząca robót ziemnych oraz kondygnacji podziemnej.
Coraz częściej mówi się z naszym kraju o gospodarce o obiegu zamkniętym. W jaki sposób drewniane elementy konstrukcyjne mogą zostać wykorzystane po zakończeniu cyklu życia budynku, aby nie generować odpadów?
Tak, cykl życia jest coraz bardziej popularny. Można powiedzieć, że w naszej technologii około 40-50% konstrukcji budynku jest zupełnie naturalna, więc jej recykling jest nieodczuwalny dla środowiska. Możliwe jest również ponowne użycie materiałów z rozbiórki (np. ściany). Pozostałości można utylizować jak drewno.
Jakie są główne przeszkody w rozwoju technologii budownictwa drewnianego w naszym kraju? Jaki działania powinny zostać podjęte, aby rozpowszechnić tę technologię?
Nie ma już większych przesłanek natury prawnej czy w zakresie dokumentacji, by nie budować w tej technologii.
Największy problem to w dalszym ciągu mentalność polskiego inwestora, który w odróżnieniu od tego, co jest na Zachodzie czy w Skandynawii obawia się jakości obiektu wykonanego w technologii opartej o konstrukcje drewniane.
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.