wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
img_20191003_112658.jpg

2020-07-22

Osiedle

Architekci i konstruktorzy z całego świata prześcigają się w biciu rekordów wysokości drewnianych drapaczy chmur. 

Wielorodzinne budynki mieszkalne wykonane w technologii drewnianej są popularne między innymi w Kanadzie. Buduje się  budynki wykonane w technologii szkieletu drewnianego, popularność zyskują również  konstrukcie z tzw. drewna masywnego (płyt i modułów). Elementy składowe tych budynków w większości wykonywane i prefabrykowane są w specjalistycznych zakładach, a nie na placu budowy. W Kanadzie i wielu innych krajach budownictwo drewniane kojarzone jest z budownictwem ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i klimatu.  Zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie coraz większą wagę przywiązuje się do kwestii związanych ze zrównoważonym budownictwem i wpływem na środowisko tego sektora gospodarki. Wzrost wykorzystania drewna w budownictwie jest uznawany za szansę na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i istotny element walki ze zmianami klimatu.

 

Fot. budynek Le Kaméléon – Kanada, Quebec
Le Kaméléon to budynek wielorodzinny, położony w centrum Quebecu, w którym znajduje się 70 mieszkań. Budynek posiada konstrukcję hybrydową, częściowo drewnianą. Istotnym środowiskowym aspektem jest również to, że drewno użyte do budowy pochodzi z okolic Quebecu, co przekłada się na niski ślad węglowy budynku.

W Polsce również powstają już tego typu inwestycje.  Nie możemy się co prawda jeszcze pochwalić wysokimi obiektami drewnianymi, niemniej jednak coraz odważniej buduje się budynki mieszkalne kilkukondygnacyjne (np. osiedle w Bielsku Podlaskim, w którym znajduje się 48 mieszkań). 

Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica

Czytaj więcej w zakładkach po prawej stronie: 
Podstawowe zasady    Realizacje