
Sektor budowlany odpowiada za 35% całkowitej emisji gazów cieplarnianych oraz 40% zużycia energii na świecie. To jakie technologie wybieramy do budowy ma ogromny wpływ na środowisko.
Żeby ograniczyć emisyjność budynków stosujemy nie tylko różnego rodzaju rozwiązania instalacyjne: pompy ciepła, kolektory słoneczne, wentylację z odzyskiem ciepła czy mini elektrownie wiatrowe ale również coraz większa wagę przykładamy do przyjaznych dla środowiska metod budowy. Choć w Polsce nadal dominuje budownictwo murowane i żelbetowe, to właśnie nowoczesne technologie drewniane są postrzegane na całym świecie jako jedne z najbardziej ekologicznych.
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która sprzyjają ochronie klimatu i została wykonana w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.
Jesteś inwestorem, wykonawcą lub projektantem takiego budynku? Zapoznaj się z regulaminem, wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij go na adres konkurs@domzklimatem.gov.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2020 r.
Konkurs to doskonała okazja do wypromowania swojej pracy i pochwalenia się efektami proekologicznych działań w budownictwie. Nagrodami w konkursie są statuetki Ministra Klimatu oraz publikacja prac na naszej stronie internetowej.
Więcej szczegółów znajdziesz w Regulaminie konkursu. Zapraszamy do udziału!
POLECAMY

Generujesz prąd dzięki instalacji fotowoltaicznej? Ogrzewasz dom pompą ciepła? A może zbierasz deszczówkę?

Uruchomiono piąty nabór wniosków o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”.

Zmiany klimatu to procesy globalne, jednak ich skutki odczuwalne są przede wszystkim lokalnie. Szczególnie narażone na ekstremalne zjawiska klimatyczne są miasta.

Zmiany klimatu są jednym z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. Postępujący globalny wzrost średniej temperatury, jego skutki dla środowiska i gospodarki, a także ciążąca na ludzkości odpowiedzialność za tempo i charakter zmian klimatu wymagają podjęcia kompleksowych działań.

Współczesne miasta mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. O tym jak sobie z nimi radzić i dobrych praktykach w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury rozmawiamy z Katarzyną Fornal-Urbańczyk – inspektor w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Parki kieszonkowe to bardzo małe parki przeznaczone do publicznego wypoczynku. Najczęściej są to niewielkie publiczne tereny zielone zlokalizowane na placach miejskich lub na wydzielonych małych fragmentach gruntów między budynkami.