
Sektor budowlany odpowiada za 35% całkowitej emisji gazów cieplarnianych oraz 40% zużycia energii na świecie. To jakie technologie wybieramy do budowy ma ogromny wpływ na środowisko.
Żeby ograniczyć emisyjność budynków stosujemy nie tylko różnego rodzaju rozwiązania instalacyjne: pompy ciepła, kolektory słoneczne, wentylację z odzyskiem ciepła czy mini elektrownie wiatrowe ale również coraz większa wagę przykładamy do przyjaznych dla środowiska metod budowy. Choć w Polsce nadal dominuje budownictwo murowane i żelbetowe, to właśnie nowoczesne technologie drewniane są postrzegane na całym świecie jako jedne z najbardziej ekologicznych.
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która sprzyjają ochronie klimatu i została wykonana w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.
Jesteś inwestorem, wykonawcą lub projektantem takiego budynku? Zapoznaj się z regulaminem, wypełnij formularz zgłoszeniowy i wyślij go na adres konkurs@domzklimatem.gov.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2020 r.
Konkurs to doskonała okazja do wypromowania swojej pracy i pochwalenia się efektami proekologicznych działań w budownictwie. Nagrodami w konkursie są statuetki Ministra Klimatu oraz publikacja prac na naszej stronie internetowej.
Więcej szczegółów znajdziesz w Regulaminie konkursu. Zapraszamy do udziału!
POLECAMY

Do 13 czerwca 2022 roku trwa przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na najlepszy projekt proklimatycznego domu jednorodzinnego. Zgłoszenia konkursowe mogą nadsyłać studenci i absolwenci architektury oraz budownictwa.

Szansa na uzyskanie z NFOŚiGW dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach. Program "Moje Ciepło" wystartował.
.jpg)
15 kwietnia 2022 r. uruchomiono nabór do programu Mój Prąd 4.0. Jakie są warunki programu? Kto może otrzymać dofinansowanie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs o ekobudownictwie skierowany do studentów zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami.

Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Obok właściwych parametrów izolacyjności ścian czy dachu, istotny jest dobór materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych i rozwiązań detali budynku.

Budownictwo energooszczędne w Polsce coraz bardziej zyskuje na popularności.