wcags A A A A A- A+
Obrazek Słojów
dom_foto_strona.png

2020-07-21

Dom

Drewniany budulec dominował w polskich miasteczkach i wsiach od zarania dziejów. Jeszcze w połowie XX wieku (zgodnie z danymi statystycznymi z 1957 roku) od 75% do 90% wiejskich budynków wykonanych było w technologii drewnianej. Najstarsze, zachowane w znacznej części w oryginalnej konstrukcji i formie, budowle całkowicie drewniane, mają kilkaset lat. Niemniej jednak z czasem budownictwo drewniane było wypierane przez cegłę, stal i żelbet, a budownictwo drewniane stało się mało popularne. W latach 70 XX w. podjęto próby przywrócenia budownictwa drewnianego – m.in. uruchomiono fabrykę domów drewnianych Stolbud, a dla dopuszczonego przez ITB systemu Stolbud 1 rozpoczęto opracowanie katalogu połączeń typowych. (vide Ekspertyza techniczna; Budownictwo drewniane w Polsce, E. Kotwica i inni). W latach 90 XX w. natomiast  zapoczątkowano wprowadzanie do Polski nowoczesnych technologii drewnianego budownictwa szkieletowego, bazujących  na doświadczeniach kanadyjskich i amerykańskich, skandynawskich, jak również niemieckich i austriackich. Wtedy, przez brak zachowania reżimów technologicznych, projektowych i wykonawczych, próba nie była do końca udana. Teraz jednak – zwłaszcza dzięki powstaniu sporej liczby profesjonalnych firm, oferujących domy prefabrykowane i zachowujących wszelkie zasady wiedzy technicznej – popularność domów drewnianych w Polsce wzrasta. Co ciekawe, Polska jest jednym z większych producentów domów szkieletowych z drewna w Europie – większość z nich jest jednak eksportowana.

Patrząc na rynek światowy można powiedzieć, że obecnie szkieletowe budownictwo drewniane cieszy się największą popularnością w Ameryce, gdzie szkielet drewniany stanowi zdecydowaną większość wznoszonych budynków mieszkalnych. Technologia ta jest tam stosowana nie tylko w przypadku małych domów, ale i rezydencji o powierzchni sięgającej kilkaset m2. Wśród krajów europejskich, stosujących technologię szkieletu drewnianego, dominują Niemcy i kraje skandynawskie.

Warto też pamiętać, że pod pojęciem drewnianego budownictwa szkieletowego kryją się różne technologie, które m.in. różnią się od siebie stopniem prefabrykacji - od domów wykonywanych całkowicie na budowie po gotowe moduły dostarczane nawet z częściowym wyposażeniem. Technologie różnią się też pod względem konstrukcji budynku oraz sposobu i czasu budowy. Obecny rynek oferuje też wiele rozwiązań nawiązujących do tradycyjnych domów wykonanych z bali. Oprócz konstrukcji zbudowanej z bali pełnych, to znaczy wykonanych z litego drewna, spotkać można bale klejone oraz konstrukcje warstwowe imitujące bale.

Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica

Czytaj więcej w zakładkach po prawej stronie:  
Przepisy - projekt   Przepisy – wykonawstwo   Porady   Technologie i Budowa   Nowoczesne domy drewniane