
Materiały stosowane w budownictwie drewnianym (zwane w przepisach wyrobami budowlanymi) muszą spełniać wymagania norm zharmonizowanych lub Europejskich Ocen Technicznych. Normy zharmonizowane zawierają wymagania, stawiane poszczególnym wyrobom budowlanym.
Przy wykonywaniu obiektów o konstrukcji drewnianej stosuje się:
- Konstrukcyjne drewno lite, znakowane CE, system 2+ (EN 14081-1+A1:2011 – uwaga, norma wycofana, ale wciąż pozostająca normą zharmonizowaną).
- Drewno lite łączone na złącza klinowe znakowane CE, system 1 (EN 15497:2014); wymagane projektowanie według Eurokodu 5 i Eurokodów powiązanych od października 2014 r..
- Drewno klejone warstwowo i sklejone drewno lite znakowane CE, system 1 (EN 14080:2013) – wymagane projektowanie według Eurokodu 5 i Eurokodów powiązanych od sierpnia 2015 r..
- Fornir klejony warstwowo LVL (fot. 1) znakowany CE, system 1 (EN 14374:2005).
Fot. 1 Przekroje LVL o równoległym i krzyżowym układzie fornirów
- Łączniki trzpieniowe znakowane CE, system 3 (PN-EN 14592+A1:2012) - wymagane projektowanie według Eurokodu 5 i Eurokodów powiązanych od lipca 2013 r.
- Drewno klejone krzyżowo (X-LAM, CLT)– do czasu opublikowania normy EN 16351 w Oficjalnym Dzienniku Unii Europejskiej musi spełniać wymagania posiadanej przez producenta Europejskiej Oceny Technicznej, (d. Europejskiej Aprobaty Technicznej).
- Konstrukcje prefabrykowane, łączone na płytki kolczaste (fot. 2), znakowane CE, system (PN-EN 14250:2011), wymagane projektowanie według Eurokodu 5 i Eurokodów powiązanych od listopada 2010 r.
Fot. 2 konstrukcja z drewna litego łączona na płytki kolczaste
Jak widać, tylko w normie zharmonizowanej dla drewna litego oraz forniru klejonego warstwowo nie zapisano wymogu projektowania według norm europejskich. Ponieważ jednak takie wymaganie znajduje się w normie dla łączników trzpieniowych – jest to automatycznie wymagane dla wszystkich konstrukcji, które projektowane są z zastosowaniem takich łączników.
Opracowanie mgr inż. Ewa Ingeborga Kotwica
POLECAMY

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.

W dobie zmian klimatu poszukujemy rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to również architektów, przed którymi stoi nie lada wyzwanie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych.